Politechnika Wrocławska uruchamia studia magisterskie na kierunku OZE

Czas3 min

Politechnika Wrocławska otwiera kierunek odnawialne źródła energii na studiach magisterskich. To propozycja dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z projektowaniem, analizowaniem, badaniami i optymalizacją najróżniejszych instalacji energetycznych wykorzystujących „zielone” rozwiązania.

– To już nie jest kwestia: „czy” będziemy na szeroką skalę korzystali z odnawialnych źródeł energii, tylko kwestia „kiedy” – podkreśla dr hab. inż. Bogusław Białko, prof. uczelni z Katedry Techniki Cieplnej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

– Choćby tylko z tego względu, że zobowiązują nas do tego unijne regulacje. Dlatego rynek pracy dla ekspertów od OZE rośnie i będzie rósł, a z czasem będzie poszukiwał coraz bardziej wyspecjalizowanych inżynierów. Stąd też nasz kierunek będą kończyć absolwenci z szeroką wiedzą, ale i przede wszystkim praktycznymi umiejętnościami. Tacy, którzy nie tylko potrafią zaprojektować konkretną instalację, ale i zaproponować i wprowadzić zmiany w obecnie wykorzystywanych systemach, tak aby wdrażać w nich OZE, optymalizować i coraz bardziej przechodzić na rozwiązania ograniczające korzystanie z kopalin – dodaje.

Sam/a wybierz kierunek rozwoju

Kierunek odnawialne źródła energii na studiach magisterskich otwiera Wydział Mechaniczno-Energetyczny, który od 2020 r. prowadzi już takie studia inżynierskie. Drugi stopień to oferta nie tylko dla absolwentów OZE, ale także osób po innych kierunkach, które chcą związać swoją przyszłość z szeroko rozumianą branżą odnawialnych źródeł energii.

Na studiach magisterskich będą mogły dostosować swój grafik zajęć, wybierając przedmioty, jakie najbardziej przydadzą się im w pracy zawodowej lub na których dopiero chcieliby się skupić.

– Postanowiliśmy nie tworzyć specjalności na tym kierunku, a zaoferować kilka przedmiotów wybieralnych, tak by studenci mogli samodzielnie zdecydować, w jakim kierunku chcą się rozwijać – tłumaczy prof. Białko.

– Mamy świadomość, że na drugim stopniu nasi studenci to często osoby, które już zaczynają karierę zawodową, łącząc pracę ze studiami. Dlatego chcemy, by mogli połączyć swoje zainteresowania zawodowe z rozszerzaniem wiedzy dotyczącej konkretnych zagadnień, jakie proponujemy w ofercie przedmiotów wybieralnych. Z tego samego powodu układamy grafiki zajęć tak, by część dni w tygodniu była wolna – dodaje wykładowca.

Studenci mogą wybierać m.in. spośród takich kursów jak techniki ogrzewania niskotemperaturowego, modelowanie termicznej konwersji paliw biomasowych, ocena cyklu życia instalacji OZE, turbiny i mikroturbiny w układach OZE czy klastry energii.

Czekają ich też zajęcia m.in. z wytwarzania i użytkowania wodoru, obliczeń numerycznych w energetyce odnawialnej, planowania procesu inwestycyjnego czy bilansowania energetycznego budynków pasywnych.

–  Stawiamy na praktykę – podkreśla prof. Białko.

– Zależy nam na tym, żeby studenci doskonale rozumieli procesy, które przyjdzie im planować, optymalizować czy zmieniać. Bo jedna kwestia to umiejętność narysowania schematu czy przeprowadzenia obliczeń, a druga to naprawdę dogłębne zrozumienie, jak działają poszczególne urządzenia i systemy i co się zmieni, gdy wprowadzimy modyfikacje. Dlatego w programie kierunku jest sporo zajęć w laboratoriach, a je same systematycznie doposażamy i rozwijamy, to m.in. Laboratorium Konwersji Energi, Laboratorium Chłodnictwa i Pomp Ciepłai czy Laboratorium analiz paliw, biopaliw i zagospodarowania odpadów – dodaje.

Wykładowca zaznacza też, że zaangażowani studenci mogą liczyć na udział w pracach badawczych prowadzonych przez zespoły naukowe na wydziale. Studia dają też możliwości wyjazdów naukowych – m.in. do CERN, ITER czy ESA.

Co po studiach?

Absolwenci OZE będą potrafili obsługiwać zaawansowane programy komputerowe do projektowania i opracowywania modeli matematyczno-fizycznych maszyn i urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Będą też mogli projektować i optymalizować procesy energetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania OZE.

Studia przygotują ich też do kierowania zespołami pracowników w systemach produkcyjnych i eksploatacyjnych, w szczególności w branży energetycznej.

Pracy mogą szukać w wielu gałęziach przemysłu, np. w działach badawczo-rozwojowych firm, w działach konstrukcyjnych i utrzymania ruchu (zwłaszcza w branży energetycznej).

Studia przygotują ich też do pracy w przedsiębiorstwach wytwarzających, przesyłających i rozdzielających energię elektryczną, ciepło lub inne nośniki energii, a także w firmach instalatorskich, produkcyjnych i remontowych branży energetyki cieplnej, elektroenergetyki, chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła, firmach projektujących maszyny i urządzenia OZE, systemy grzewcze, chłodnicze, klimatyzacyjne oraz optymalizujące procesy energetyczne oraz w innych przedsiębiorstwach (wielu branż), które będą potrzebowały wprowadzania i zarządzania zrównoważoną gospodarką nośnikami energii.

Rekrutacja na studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej trwa do 9 lutego. Odnawialne źródła energii to jedna z trzech tegorocznych nowości w ofercie. Szczegóły i opisy wszystkich kierunków na stronie Działu Rekrutacji PWr.

Źródło: Politechnika Wrocławska

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyzwaniach transformacji energetycznej i rozwoju obszarów wiejskich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło raport dotyczący głównych wyzwań stojących przed współczesnymi obszarami wiejskimi w kontekście globalnych...

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego...

Polska wyznacza kierunki europejskiej polityki surowcowej podczas prezydencji w Radzie UE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało w Krakowie konferencję wysokiego szczebla poświęconą bezpieczeństwu dostaw surowców krytycznych, gromadząc przedstawicieli rządów,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia: Nowe przepisy nie zakazują spalania drewna w gospodarstwach domowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalne wyjaśnienie w sprawie nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego, dementując pojawiające się w...

Zziemi.pl – innowacyjna platforma skracająca łańcuchy dostaw żywności powstała w ramach doktoratu wdrożeniowego

Krzysztof Solarz, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra i doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, stworzył platformę zziemi.pl –...

Arktyczne badania polskich naukowców kluczem do zarządzania zasobami wodnymi w obliczu zmian klimatu

Międzynarodowy zespół naukowców z Polski, w którym wiodącą rolę odegrali eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, opublikował przełomowe wyniki badań...

Elektryczna mobilność w Poznaniu. Wyzwania i perspektywy transformacji transportu miejskiego na drodze dekarbonizacji

Elektryczna mobilność (EM) stanowi kluczowy element transformacji w kierunku zrównoważonego transportu miejskiego, co potwierdzają wyniki międzynarodowego projektu badawczego...

Raport URE: Znaczący wzrost produkcji energii w małych instalacjach OZE w 2024 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedstawił coroczny raport dotyczący wytwarzania energii elektrycznej w małych instalacjach odnawialnych źródeł energii (MIOZE)....