Polska i Japonia będą razem rozwijać wodór

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie wodoru, fot. Ministerstwo klimatu i środowiska
Polska i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie wodoru, fot. Ministerstwo klimatu i środowiska
Czas1 min

4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali memorandum (MOU) o współpracy w dziedzinie wodoru.

Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wyraziła przekonanie, że porozumienie przyczyni się do wzrostu zainteresowania japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w Polsce i w całej Europie, a także zwiększy rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem zeroemisyjnych technologii.

Minister Moskwa zaznaczyła również, że wodór może odegrać ważną rolę w transformacji gospodarek europejskich i przyczynić się do znacznego obniżenia emisji. Polska jest już jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie, zajmując 5. miejsce na świecie i 3. w całej UE z roczną produkcją ok. 1,3 mln ton. Polska chce aktywnie uczestniczyć w tym procesie i być liderem w regionie.

Ministrowie omówili także kwestie wpływu wojny w Ukrainie na rynki energii, odbudowy Ukrainy oraz aktualnych wyzwań w zakresie dekarbonizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Delegacje rozmawiały również o możliwościach współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, w tym wspólnego projektu rozwoju reaktora HTGR realizowanego przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Japan Atomic Energy Agency.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zostaw komentarz