Dekarbonizacja sektora energii, rozwój OZE i energetyki jądrowej, a także priorytety polskiej prezydencji w sektorze energii były tematami rozmów wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki z dyrektorem generalnym Laurentem Kuenym z francuskiego Ministerstwa Transformacji Energetycznej, Energii i Klimatu.
Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podkreślił polskie wysiłki na rzecz ograniczenia emisji w sektorze energii i szybkiego przechodzenia na zielone technologie. Wspomniał przy tym o ambitnych założeniach polskiego Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) oraz realizowanych inwestycjach w energetykę wiatrową na morzu, energię jądrową czy o rosnącej liczbie prosumentów.
– Zgodnie z założeniami KPEIK, w 2030 r. za produkcję prądu w Polsce będą odpowiadać odnawialne źródła energii w ponad 50 proc. Inwestycje w nowe technologie jeszcze przyśpieszą ten proces – powiedział wiceminister Miłosz Motyka.
Dyrektor generalny Laurent Kueny podkreślił znaczenie energetyki jądrowej, która we Francji stanowi główne źródło prądu. Przypomniał również o jej wpływie na stabilność dostaw oraz cen. Zwrócił także uwagę na niewykorzystywany w pełni potencjał gazów odnawialnych, w tym biometanu, który może z powodzeniem zastępować konwencjonalny gaz ziemny.
Ministrowie omówili także priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. W tym kontekście Francja obiecała wesprzeć polskie wysiłki na rzecz walki z dezinformacją klimatyczną i energetyczną w Unii Europejskiej.
Źródło: MKiŚ