Studenci Politechniki Warszawskiej wzięli udział w hackathonie Data4Good. Stworzyli aplikację, która ma pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń w Berlinie.
Czteroosobowy zespół, który ostatecznie zajął trzecie miejsce w kategorii Social Impact, tworzyli studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW: Maciej Leszek (inżynieria internetu rzeczy), Aleksander Samek i Witold Pietroń (automatyka i robotyka), a także Michał Oręziak z Wojskowej Akademii Technicznej.
Studenci chcieli zachęcić mieszkańców Berlina do częstszego wybierania roweru lub carpoolingu podczas poruszania się po mieście, np. w drodze do pracy. Zaproponowane rozwiązanie oparte jest na programie lojalnościowym.
– Stworzyliśmy aplikację ecommute, która ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń poprzez promowanie wspólnych przejazdów i wynajem rowerów w Berlinie – mówi Maciej Leszek.
Rozwiązanie umożliwia użytkownikom oferowanie wspólnych przejazdów innym mieszkańcom swojej okolicy oraz wynajem rowerów. W ten sposób zdobywają punkty, które mogą wymieniać na nagrody.
– Dodatkowo aplikacja zbiera dane dotyczące emisji zanieczyszczeń i ruchu drogowego, które służą do szacowania redukcji emisji pyłów zawieszonych PM10. Pomaga w tym nasz własny model AI – dodaje Maciej Leszek.
Hackathon Data4Good, który odbywał się od 19 do 21 kwietnia 2024 r., zorganizował uniwersytet Hertie School w Berlinie.
Źródło: Politechnika Warszawska