Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne wprowadziła nową instytucję prawną, tj. agregatora. Tylko podmiot, który uzyska wpis do Wykazu agregatorów, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, może podjąć taką działalność.
Od 24 sierpnia br. każdy podmiot, który chce zostać agregatorem, musi złożyć do URE wniosek o wpis do specjalnego Wykazu. Wykaz ten będzie dostępny na stronie internetowej Regulatora.
Definicja agregatora i agregacji
Agregator to uczestnik rynku działający na rynku energii elektrycznej zajmujący się agregacją. Z kolei agregacja to działalność polegająca na łączeniu wielkości mocy lub energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców energii elektrycznej lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej, z uwzględnieniem zdolności technicznych sieci, do której są przyłączeni, w celu sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usług systemowych lub usług elastyczności na rynkach energii elektrycznej. Agregacja odbywa się na podstawie umowy agregacji zawartej między odbiorcą końcowym energii elektrycznej, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej a agregatorem.
Wykaz agregatorów
Agregator może podjąć działalność jedynie po uzyskaniu wpisu do Wykazu agregatorów prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wykaz ten jest jawny i zawiera następujące informacje:
- oznaczenie wnioskodawcy, jego imię i nazwisko, firmę (nazwę) wraz z oznaczeniem formy prawnej,
- adres miejsca zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy,
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) – jeżeli wnioskodawca posiada,
- wskazanie operatorów systemu elektroenergetycznego, na których obszarze działania będzie prowadzona agregacja;
- wskazanie planowanej daty rozpoczęcia agregacji,
- wskazanie czy agregator zamierza prowadzić działalność również przy użyciu platformy partnerskiego handlu energią z odnawialnych źródeł energii,
- numer i datę wpisu.
Oprócz uzyskania wpisu, warunkiem rozpoczęcia i wykonywania agregacji jest zawarcie umowy agregacji między odbiorcą końcowym energii elektrycznej, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej a agregatorem. W celu potwierdzenia rozpoczęcia wykonywania agregacji agregator powinien przedłożyć stosowną informację wraz z uwierzytelnioną kopią zawartej umowy agregacji, zaś Prezes URE jest zobligowany do weryfikacji, czy agregator podjął agregację we wskazanym terminie.
Prezes URE został zobowiązany do wykreślenia, w drodze decyzji administracyjnej, agregatora z wykazu agregatorów w przypadku niepodjęcia agregacji w terminie 6 miesięcy od dnia wpisu do wykazu.
Jak złożyć wniosek o wpis do Wykazu agregatorów?
Wniosek o wpis do wykazu należy złożyć na formularzu, którego wzór wraz z załącznikami i szczegółowym pakietem informacyjnym jest dostępny na stronie internetowej URE.
Wniosek można złożyć w postaci papierowej, z własnoręcznym podpisem, osobiście lub pocztą na adres:
Urząd Regulacji Energetyki
Departament Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła
ul. Towarowa 25a
00-869 Warszawa
lub w postaci elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP: /URE/SkrytkaESP.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki