Zespół badawczy kierowany przez dr. Macieja Starostkę z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej wraz z naukowcami z Niemiec zrealizuje projekt badawczy dotyczący teorii Morse’a w analizie, układach dynamicznych i geometrii. Narodowe Centrum Nauki na te badania przyznało matematykom z PG niemal 455 tys. zł (program Weave-UNISONO).
Nagrodzony projekt „Teoria Morse’a w analizie, układach dynamicznych i geometrii” będzie realizowany na Politechnice Gdańskiej pod kierunkiem dr. Macieja Starostki, a partnerem zagranicznym będzie zespół matematyków kierowany przez prof. Lucę Asselle’a z Ruhr-Universität w Bochum.
Projekt był oceniany przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) jako agencję wiodącą w ramach konkursu Weave-UNISONO. NCN zaakceptowało wyniki oceny i przyznało finansowanie dla zespołu PG.
Teoria Morse’a to teoria matematyczna opisująca rozkłady rozmaitości różniczkowych na prostsze fragmenty. Jej metody są wykorzystywane w badaniu równań różniczkowych dopuszczających sformułowanie wariacyjne. Naukowcy PG m.in. będą opracowywać teorię homologii Morse’a dla abstrakcyjnej klasy funkcjonałów na rozmaitościach Banacha, a także dla konkretnych klas funkcjonałów. To kontynuacja rozpoczętych już badań w projekcie „Teoria Morse’a w układach hamiltonowskich” finansowanych przez NCN w ramach konkursu BEETHOVEN.
O programie
Konkurs Weave-UNISONO jest efektem współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Jego celem było uproszczenie procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów z Europy. Laureaci wyłaniani są w procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), tzn. tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku. W ramach Weave-UNISONO naukowcy mogą ubiegać się o współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flanrdii.
Źródło: Politechnika Gdańska