Projekt zagospodarowania odpadów z oczyszczalni ścieków z dofinansowaniem

Woda, deszczówka, fot. Pixabay, Pexels
fot. Pexels
Czas1 min

Współpraca naukowców z branżą przemysłową przynosi efekty. Projekt dotyczący zagospodarowania odpadów z oczyszczalni ścieków, którego część badawczą opracowywał prof. dr hab. inż. Robert Sidełko z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej, uzyskał wysoką ocenę i dofinansowanie z programu unijnego.

Chodzi o wniosek pod nazwą „Opracowanie innowacyjnej metody prognozowania aktywności biologicznej biomasy organizmów żywych, odpowiedzialnych za rozkład materii organicznej w procesie stabilizacji tlenowej wyrażonej wartością parametru procesowego AT4”. Przedsięwzięcie dotyczy innowacyjnej metody kompostowania odpadów z oczyszczalni ścieków. Pomysłodawcą i realizatorem jest łódzka firma z branży zagospodarowania odpadów. Część badawczą wniosku opracował prof. dr hab. inż. Robert Sidełko z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji.

Pomysłodawca przedsięwzięcia złożył wniosek o dofinansowanie realizacji z programu unijnego „Fundusze Europejskie dla nowoczesnej Gospodarki”. Wybrano działanie w ramach ścieżki SMART, której głównym celem jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych w przedsiębiorstwach poprzez realizację prac B+R i wdrożenie innowacji. Do konkursu zgłoszono 2440 wniosków. Dofinansowanie uzyskało nieco ponad 200, w tym projekt, którego agendę naukową przygotował profesor Robert Sidełko. Wniosek znalazł się na 26. miejscu listy rankingowej z dofinansowaniem w kwocie 3 mln 168 tys. zł.

– To pokazuje, że pracownicy naukowi naszej uczelni mają potencjał, że są kompetentni i mogą skutecznie rywalizować na rynku usług badawczych – podkreśla z dumą naukowiec.

Profesor zachęca przedsiębiorców do nawiązywania współpracy z naukowcami z Politechniki Koszalińska.

Źródło: Politechnika Koszalińska