Pływająca kawiarnia, eko pawilon i kapsuła uważności – to część projektów studenckich, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLab.
ProtoLab to interdyscyplinarny projekt prowadzony przez naukowców z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Forma zajęć została zaczerpnięta z najlepszych europejskich uczelni takich jak TU Delft czy TU Darmstadt. Projekt daje młodym ludziom możliwość przejścia całego cyklu tworzenia formy architektonicznej – od wymyślenia idei, przez przygotowania, aż po jego realizację.
Zajęcia są prowadzone na naszej uczelni od 2018 roku. Do tej pory dzięki nim powstał m.in. pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi, Pawilon Wolności, różnego rodzaju meble, jednostki pomocowe dla uchodźców czy też mobilne domy o powierzchni do 35 m kw. Wszystkie projekty wykonywane są z materiałów ekologicznych – głównie z papieru i drewna.
Międzynarodowo i pomysłowo
W tym roku w warsztatach udział wzięło 60 osób m.in. z Polski, Hiszpanii, Holandii i Turcji, a hasłem ProtoLabu 2024 było „Circularity”.
– Chcieliśmy się skupić na możliwości zastosowania materiałów z odzysku, materiałów, które można przetworzyć lub poddać recyklingowi, ale też na myśleniu o przestrzeni, którą można wykorzystać ponownie – tłumaczy dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury.
– Co ważne, każdy z tych projektów będzie miał zastosowanie w przyszłości. Taka też jest idea naszych warsztatów, żeby powstające tu konstrukcje czemuś lub komuś służyły – dodaje.
Program został podzielony na dwa etapy. Pierwszym były tygodniowe warsztaty projektowe prowadzone w formule online w pierwszej połowie lipca. W ich trakcie uczestnicy brali udział w wykładach dotyczących projektowania, metod produkcji, właściwości materiałów oraz zrównoważonego projektowania. Natomiast od 22 do 31 lipca w „Czasoprzestrzeni”, w dawnej Zajezdni Dąbie, studenci realizowali swoje projekty pod okiem tutorów.
W sumie powstało osiem różnorodnych konstrukcji, a wśród nich są m.in. pływająca kawiarnia, domek ze sklejki, kapsuła uważności, eko pawilon, w którym schronienie mogą znaleźć również inne gatunki np. owady oraz łódź ze sklejki, z którą autorzy projektu chcą w przyszłym roku pojechać na regaty do Wenecji.
Praktyczne rozwiązania z drewna i papieru
Kapsuła uważności to część projektu sPokójPWr, który zwyciężył w II edycji konkursu Polytechnica Nova. Zakłada on wykonanie na naszej uczelni pokojów wyciszenia. Będą one przeznaczone dla pracowników i studentów, który potrzebują spokoju, poprawy koncentracji, odcięcia się od hałasu i innych bodźców zewnętrznych.
– Nad tymi rozwiązaniami pracujemy od marca. Przygotowane przez nas projekty były już analizowane przez inżynierów akustyków, a wszystko po to, żeby stworzyć jak najlepsze warunki do wyciszenia. W trakcie warsztatów udało się wykonać siedzisko, przyciąć wszystkie elementy kapsuły oraz zbudować konstrukcję zewnętrzną. Liczymy, że w październiku stanie ona na terenie uczelni i od tego momentu ruszą kolejne testy – wyjaśnia dr Jerzy Łątka.
Konstrukcja, w której znajdzie się kapsuła, powstała ze starych mebli pochodzących z pokojów w akademikach Politechniki Wrocławskiej T-3 i T-4 oraz tekturowych tub. Składa się z ruchomych elementów przypominających żebra.
– Początkowo chcieliśmy, żeby wszystkie ruchome elementy były ze sobą połączone i tworzyły jeden mechanizm, ale pod tym względem drewno okazało się jednak bardzo niewdzięcznym materiałem. Troszkę zaskoczył nas też ciężar samej konstrukcji. Musieliśmy dodać belki wzmacniające i metalowe linki stabilizujące, ale ostatecznie udało nam się przygotować cały projekt – mówi Emilia Rogowiec, studentka architektury na W1.
Bardzo ciekawie wyglądał także pawilon edukacyjny, w którego ścianach można zamontować skrzynki wyplenione np. szyszkami lub patykami będące schronieniem dla innych gatunków np. owadów.
– Przygotowując jakikolwiek projekt architektoniczny należy pamiętać, że będzie on miał wpływ nie tylko na nas, ale także na cały ekosystem. Dlatego zależało nam, żeby uhonorować także pozostałe, współistniejące z nami gatunki. Nasz pawilon ma służyć edukacji w tym zakresie, ale też zachęcać do spotkań z naturą – wyjaśnia Paulina Sołowiej, studentka kierunku architektura i urbanistyka na W1.
Prezentowany pawilon zaprojektowano na ćwiartce koła, ale dzięki modułowej budowie można go rozszerzyć o dodatkowe elementy i zamienić np. w ścieżkę spacerową. W jednym module można zamontować aż 88 skrzyneczek dla innych gatunków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w ścianach umieścić inne elementy wystawy lub osłony przed deszczem.
– Pawilon jest wykonany ze sklejki, a do jego montażu zastosowaliśmy śruby i nakrętki zamiast wkrętów. Dzięki temu można go w dowolnym momencie złożyć i rozłożyć, a wszystkie elementy po demontażu nadają się do ponownego wykorzystania – dodaje Daria Pawłosik, doktorantka na Politechnice Wrocławskiej.
Docelowo pawilon stanie w sąsiedztwie obszaru Natura 2000 w Prężycach.
Więcej informacji na stronie warsztatów.
Źródło: Politechnika Wrocławska