Rachunki za energię i umowy z ceną dynamiczną. Ruszyła kampania edukacyjna URE

Żarówka, zrównoważony rozwój, elektryczność; źródło: PIxabay
Czas4 min

Od 24 sierpnia br. u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Oferta jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.

– Ponieważ rachunki za energię elektryczną oraz rodzaje ofert adresowanych do odbiorców w gospodarstwach domowych to obszar wymagający stałych działań edukacyjnych, Urząd Regulacji Energetyki przygotował kompendium wiedzy na temat nowości na rynku: oferty z ceną dynamiczną – powiedziała Barbara Mroczek, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w URE.

Opracowany przez ekspertów URE materiał edukacyjny zostanie rozesłany m.in. do wybranych ministerstw, Centrum Informacyjnego Rządu, PSE, TGE, największych grup energetycznych, Miejskich i Powiatowych Rzeczników Konsumentów, urzędów miast i dzielnic, UOKiK, Uniwersytetów III Wieku. Pozwoli to na maksymalizację zasięgu działania i dotarcie z przekazem do możliwie dużej liczby odbiorców. W kampanię zaangażował się również Koordynator ds. negocjacji przy Prezesie URE.

Kto może skorzystać z oferty z ceną dynamiczną?

Oferta z ceną dynamiczną adresowana jest przede wszystkim do odbiorców, którzy znają zasady funkcjonowania rynku energii i potrafią zarządzać własnym zużyciem prądu. Dotyczy to konsumentów, którzy – bazując na odpowiednich informacjach – mogą przesuwać swój największy pobór energii na porę dnia, kiedy będzie ona najtańsza, a także ograniczać jej pobór z sieci w momentach najwyższego zużycia, gdy jest ona najdroższa (np. w godzinach 18-21). Wtedy takie gospodarstwo domowe może pozytywnie wpłynąć na wysokość swoich rachunków. Jednak brak właściwych zachowań w korzystaniu z energii elektrycznej może przełożyć się na wzrost rachunków.

Oferta z ceną dynamiczną odzwierciedla wahania cen na rynku energii elektrycznej Rynku Dnia Następnego (RDN), a obowiązek śledzenia tych notowań na TGE spoczywa na gospodarstwie domowym.

Z czego wybieramy: oferty na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych

Obecnie najbardziej popularną formą umowy na zakup energii elektrycznej zawieranej przez odbiorców indywidualnych jest oferta taryfowana. W umowie tego typu cena energii elektrycznej jest zatwierdzana przez Prezesa URE na podstawie wniosków składanych przez sprzedawców prądu i obowiązuje przez okres obowiązywania taryfy.

W tej grupie dominuje jednostrefowa taryfa G11, dla której przez całą dobę obowiązuje ta sama (płaska) cena energii elektrycznej. Dostępne są również taryfy wielostrefowe, takie jak G12 czy G13, które oferują niższą cenę energii w określonych porach doby, np. w nocy.

O tym jaki jest poziom obowiązujących taryf i jak będą wyglądały nasze rachunki za prąd od 1 lipca do 31 grudnia br., pisaliśmy w czerwcu 2024 r.

Kolejną ofertą dla odbiorców indywidualnych jest umowa wolnorynkowa, w której cena energii wynika wprost z oferty sprzedawcy i nie jest zatwierdzana przez Prezesa URE. W dotychczas zawieranych umowach tego typu cena energii zazwyczaj była stała przez cały okres obowiązywania umowy, lub aktualizowana okresowo (np. co miesiąc). Jednak w przypadku ofert wolnorynkowych, sprzedawcy – poza standardowymi opłatami – mają prawo naliczenia również tzw. opłaty handlowej, której wysokość nie jest regulowana, a sposób jej ustalania i wysokość może być zróżnicowana w zależności od dostawcy.

Rysunek 1. Aktualnie dostępne oferty na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Każdy odbiorca ma prawo zmienić ofertę kupna energii elektrycznej. Ale warto wybierać świadomie

Od 2007 r. jako klienci mamy możliwość zmiany sprzedawcy prądu. Prawo do zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta, a zarazem ważnym elementem wzmacniania konkurencji na rynku. Jednak wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert, pojawiają się podmioty, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlatego Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy swój podpis pod dokumentami przedłożonymi przez przedsiębiorcę. Poza samą ceną energii należy zwracać uwagę m.in.
na następujące warunki umowy:

  • czy oprócz sprzedaży prądu oferta zawiera dodatkowe usługi i związane z tym opłaty,
  • na jaki okres zawierany jest kontrakt,
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty,
  • jakie są warunki wypowiedzenia (czy są przewidziane opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy),
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty.

Zanim zawrzesz umowę z nowym sprzedawcą ZAWSZE:

  • zastanów się, czy ta oferta jest dla Ciebie korzystna,
  • dokładnie przeanalizuj wszystkie dokumenty, w tym umowę, przed ich podpisaniem,
  • upewnij się, czy na przedstawionych dokumentach, ofertach lub umowach widnieją dane firmy, której przedstawicielem jest sprzedawca.

PAMIĘTAJ! Nie daj się oszukać – od 3 lipca 2021 r. obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door” wobec odbiorców w gospodarstwach domowych.

Oznacza to, że przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe nie mogą już zawierać umów poza lokalem przedsiębiorstwa z odbiorcami w gospodarstwach domowych (np. podczas wizyty przedstawiciela w domu odbiorcy). Wprowadzanie zakazu zawierania umów sprzedaży gazu i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa nie ogranicza jednak możliwości zawarcia takiej umowy na odległość (np. telefonicznie) czy w punkcie sprzedawcy umiejscowionym np. w galerii handlowej.

Twoje prawa:

  • w przypadku zawierania umowy na odległość sprzedawca powinien poinformować Cię na piśmie o prawie odstąpienia od umowy i przekazać Ci wzór tego oświadczenia,
  • możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość, tj. np. przez telefon, w terminie 14 dni
    od jej zawarcia, bez podawania przyczyn i bez ponoszenia żadnych kosztów z tego tytułu.

Szczególną ostrożność zachowaj zawsze, gdy:

  • w dokumentach nie podano danych firmy, z którą masz zawrzeć umowę,
  • nie znasz i nie jesteś w stanie zweryfikować firmy, którą reprezentuje przedstawiciel handlowy,
  • jesteś namawiany do szybkiego podpisania umowy, np. pod pretekstem promocji, której termin niebawem upłynie,
  • sprzedawca obiecuje Ci niższą stawkę opłaty za energię/gaz, ale nie informuje o innych dodatkowych opłatach i karach oraz dodatkowo płatnych usługach (np. dodatkowym ubezpieczeniu),
  • sprzedawca wymaga wniesienia opłat z góry;
  • jesteś proszony o pokazanie ostatniego rachunku za energię/gaz (na rachunku można sprawdzić informacje o rodzajach usług i opłatach za te usługi) i dano Ci do podpisania kilka lub kilkanaście dokumentów bez możliwości zapoznania się z nimi.

Źródło: URE