Znamy zachodniopomorskich laureatów V edycji konkursu „Zielony Feniks” na poziomie regionalnym. To nagroda przyznawana osobom, firmom czy instytucjom działającym lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Gratulacje zwycięzcom przekazał 21 marca br., w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.
Nagroda przyznawana jest pod auspicjami Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która to wspiera wszelkie organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliwa alternatywach oraz ekologicznej utylizacji odpadów.
Regionalna Komisja Konkursowa „ZIELONY FENIKS” w Szczecinie jako pierwsza w Polsce podjęła współpracę z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS” .
Podjęcie współpracy wynikało z faktu, że województwo zachodniopomorskie jest wiodącym producentem energii z odnawialnych źródeł energii, to tu działają instytucje promujące OZE, firmy produkujące elementy do farm wiatrowych, od lat prowadzone są badania naukowe dotyczące rozwoju OZE i to właśnie dlatego województwo zachodniopomorskie buduje swoją markę lidera w rozwoju OZE, sprawiając, że Pomorze Zachodnie jest przykładem niebieskiego i zielonego wzrostu zapewniającego wysoką jakość życia mieszkańców.
Laureaci V edycji regionalnej nagrody „Zielony feniks”
W kategorii I. za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki (wsparcie polityczne, prawne, finansowe, edukacja, seminaria, publikacje)
1. Dla Stowarzyszenia Klaster METALIKA dla Przemysłu – medal i dyplom
Klaster METALIKA dla Przemysłu pod względem zasobów i umiejętności firm stowarzyszonych w inicjatywie pozwala na kompleksową realizację specjalistycznych zamówień z branży metalowej. Posiadane przez klaster zasoby charakteryzują się wysoką innowacyjnością technologiczną, która wpływa na użyteczność oferowanych produktów i usług. Przedsiębiorstwa klastrowe realizują zlecenia dla branży morskiej, offshore, budowlanej, rolniczej, motoryzacyjnej, diagnostyki samochodowej, farm wiatrowych i ochrony środowiska oraz zaawansowanych maszyn i urządzeń związanych z obróbką metalu (Inteligentne Specjalizacje Województwa Zachodniopomorskiego – Inteligentne metody wytwarzania maszyn i urządzeń). Misją Klastra METALIKA dla Przemysłu jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez prowadzenie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości oraz działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechniania i wdrażania nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej, realizacji przedsięwzięć na rzecz przedsiębiorców i ich współpracy w ramach powiązania kooperacyjnego z instytucjami otoczenia biznesu, jednostkami samorządu terytorialnego oraz administracji rządowej, a także z organizacjami badawczymi i branżowymi. Klaster METALIKA dla Przemysłu angażuje się w działania na rzecz upowszechniania i promowania rozwiązań ułatwiających MŚP sektora metalowo-maszynowego m.in. wdrażanie polityki efektywności energetycznej.
2. Dla Mariusza Sowińskiego Prezesa ZEG Zakład Elektryczny sp. z o.o. – medal i dyplom
Pan Prezes Mariusz Sowiński założył 35 lat temu zakład energetyczny, który obecnie działa pod firmą ZEG Zakład Elektryczny sp. z o.o. Firma posiada ogromny potencjał, skupia się na nowych technologiach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Realizuje zadania związane z przyszłościową i zrównoważoną gospodarką na Pomorzu Zachodnim. Ogromne zaangażowanie Pana Mariusza Sowińskiego wyraża się w działaniach firmy realizującej inwestycje w odnawialne źródła energii, a także poprzez partnerstwa m.in. Zielone Strefy Inwestycyjne, dołączenie do Koalicji E-transport oraz do Zachodniego Klastra Elektro. Firma jest liderem w dziedzinie energii odnawialnej, ale także partnerem, z którym lokalni przedsiębiorcy budują trwałą i zrównoważoną przyszłość opartą na odnawialnych źródłach energii. Firma organizuje także konferencje na rzecz odbudowy energetycznej Ukrainy przy promocji polskich rozwiązań we współpracy z PL UA Izba Gospodarcza oraz na temat zarządzania energią w miastach w czasie kryzysu energetycznego. Współorganizuje wydarzenia dotyczące transformacji energetycznej w Gryficach, Myśliborzu i Stargardzie. Jest także partnerem wielu konferencji o europejskich korytarzach wodorowych. Realizuje również autorski program promujący pracę w branży energetycznej w czasie wyzwań na rzecz ochrony środowiska i ekologii.
W kategorii II. za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki (realizacja)
1. Dla Gminy Dębno – medal i dyplom
W latach 2020-2022 w Gminie Dębno wykonano inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii. To m.in. montaż instalacji fotowoltaicznej w świetlicy w Grzymiradzu; montaż oświetlenia solarnego na placu zabaw i miejscach integracji mieszkańców wsi Cychry oraz w miejscowości Bogusław na drodze gminnej (kolonia Bogusław); wykonano modernizacje: świetlicy wiejskiej – serce wsi Warnice oraz zewnętrzna modernizacja świetlicy w Bogusławiu; wykonano prace związane z rozbudową i przebudową budynku strażnicy OSP pełniącej funkcje kulturalne we wsi Dargomyśl; zakończono remont kotłowni olejowej w budynku Szkoły Podstawowej w Sarbinowie Gmina Dębno. Gmina przygotowuje się również do realizacji zadania „Wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne LED w gminie Dębno”, przewiduje się wymianę ok 390 lamp. Od 2020 r. na terenie Dębna funkcjonują czujniki jakości powietrza. W zakresie edukacji ekologicznej organizowane są m.in. akcje sadzenia drzew, spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą, pikniki ekologiczne.
2. Dla Gminy Polanów – dyplom (wyróżnienie)
Gmina Polanów podejmuje działania w zakresie upowszechniania wiedzy oraz wdrażania rozwiązań i technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną, budownictwem energooszczędnym i ekomotoryzacją, w tym dla mieszkańców gminy organizowane są spotkania informacyjne dotyczące tematów związanych między innymi z ochroną powietrza, efektywnością energetyczną, na które zapraszani są specjaliści oraz doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Gmina Polanów wykorzystuje również energię odnawialną w postaci paneli fotowoltaicznych do zasilenia części infrastruktury gminnej. Na jej terenie została także przeprowadzona modernizacja gminnego oświetlenia, podczas której zostało wymienione blisko 800 starych i energochłonnych opraw oświetleniowych na nowoczesne, energooszczędne oprawy LED. Tym samym zostało zmniejszone zużycie energii, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ogólnego stanu środowiska.
3. dla Ryszarda Zelenta Prezesa „BIO-ENERGIA STRZYKOCIN” sp. z o.o., Koordynatora Gryfickiego Klastra Energii – medal i dyplom
Pan Ryszard Zelent jest pomysłodawcą budowy biogazowni w Strzykocinie. Przez wiele lat zdobywał doświadczenie jako przedstawiciel i nadzorujący budowy biogazowni w Polsce i Niemczech. Następnie w 2010 r. postanowił założyć spółkę celową na bazie której powstać miała w Strzykocinie biogazownia pod nazwą „Bio – energia”. 28 grudnia 2015 r. biogazownia pierwszy raz została uruchomiona i działa nieprzerwanie do dziś. We wrześniu 2018 r. z inicjatywy Pana Ryszarda Zelenta powstał Gryficki Klaster Energii, utworzony wspólnie z Panem Romanem Sowińskim z firmy Hydrogryf sp. z o.o, która posiada farmę wiatrową. Z biogazowni w Strzykocinie ciepło powstałe przy produkcji energii elektrycznej zasila fermę świń oraz suszarnie drewna. Klaster wciąż pracuje na stworzeniem, podobnie jak zgorzelecki klaster energii wewnętrznej sieci elektroenergetycznej, do której mogliby przyłączyć się inwestorzy w farmy fotowoltaiczne, którym OSD odmówił przyłączenia do sieci. Pan Ryszard Zelent od 2018 roku jest koordynatorem Gryfickiego Klastra Energii. Klaster propaguje wiedzę w szkołach, angażuje w swoje działania Wójta Gminy Brojce oraz Starostwo Powiatowe w Gryficach. Propaguje wiedzę o zielonej energii. Gryficki Klaster był organizatorem konferencji na temat odbudowy energetycznej Ukrainy, zarządzania energią elektryczną w dobie kryzysu energetycznego. Organizował spotkanie przedstawicieli klastrów energii z Polski w Niechorzu. Gryficki Klaster był także partnerem konferencji na temat korytarzy wodorowych w Legnicy, konferencji wiatrowej organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz konferencji o wodoryzacji portów. Jest organizatorem licznych spotkań na temat transformacji energetycznej.
W kategorii III. za osiągnięcia naukowe, badawcze w zakresie ekoenergetyki
1. Dla prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdala – medal i dyplom
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal pełni obecnie funkcję kierownika Katedry Techniki Cieplnej i Chłodnictwa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Jego główną specjalnością jest szeroko rozumiana technika cieplna i chłodnicza. Działalność dydaktyczna, naukowa i wdrożeniowa obejmuje zagadnienia teoretyczne i stosowane w zakresie energetyki konwencjonalnej oraz pozyskiwania i przetwarzania energii ze źródeł odnawialnych, racjonalnego wykorzystania energii, podnoszenia sprawności maszyn i urządzeń energetycznych, poszukiwania nowych materiałów izolacyjnych i dobrze przewodzących ciepło. Prowadzone prace dotyczą również gospodarki skojarzonej w zakresie systemów kogeneracji i trójgeneracji ekologicznej konwersji energii, „czystych” technologii związanych z ochroną środowiska naturalnego, zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych i wykorzystania nowych proekologicznych czynników energetycznych. W ramach prowadzonych prac znajduje się również problematyka związana z produkcją „zdrowej żywności”, jej przetwarzaniem i przechowywaniem w dłuższym okresie czasu. Prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal jest autorem ponad 300 publikacji naukowych i naukowo-technicznych (krajowych i zagranicznych), 10 książek oraz ponad 100 udokumentowanych opracowań dla podmiotów gospodarczych. Kierował 6 grantami MNiSzW oraz NCN, wypromował 8 doktorów, jest autorem licznych opinii prac kwalifikacyjnych, grantów naukowych oraz opracowań naukowych. Jest członkiem Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, Komitetu Naukowego miesięcznika „Chłodnictwo” oraz konsultantem naukowym miesięcznika „Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna”. Jest również rzeczoznawcą SIMP oraz biegłym przy Sądzie Okręgowym w Koszalinie w zakresie gospodarki cieplnej i pomiarów cieplnych oraz chłodnictwa. Wypromował ponad 200 inżynierów i magistrów inżynierów w zakresie kierunku Budowa i Eksploatacja Maszyn oraz Technika Rolnicza i Leśna m.in. w zakresie specjalności: Energetyka Cieplna i Chłodnictwo.
W kategorii IV. nagroda specjalna za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki
1. Dla dra hab. inż. Artura Bejgera, prof. PM – medal i dyplom
Od początku pracy, najpierw w Wyższej Szkole Morskiej, obecnie Politechnice Morskiej, prof. Artur Bejger zajmował się technicznym aspektem związanym z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. W szczególności jest ogromnym zwolennikiem energetyki wiatrowej. Jest autorem szeregu prac związanych z jej rozwojem zarówno pod kątem rozwiązań mechatronicznych tam wykorzystywanych, jak też nowych metod mogących mieć zastosowanie np. w zwiększeniu trwałości eksploatacji urządzeń znajdujących się w gondolach turbin wiatrowych. Zaproponował m.in. metodę wykorzystującą zastosowanie fal sprężystych do diagnozowania niewidocznych pęknięć wewnątrz-strukturalnych w łopatach turbin. Aktualnie przygotowuje zgłoszenie patentowe dotyczące wykrywania wczesnych stanów uszkodzeń zachodzących w przekładniach stosowanych w turbinach wiatrowych. Ściśle współpracuje z przemysłem. Rozwiązywał m.in. problemy (wskazane przez firmy serwisujące farmy wiatrowe) związane ze znalezieniem przyczyn i źródeł uszkodzeń występujących w przekładniach planetarnych turbin wiatrowych. Oprócz zagadnień naukowych bezpośrednio powiązanych z praktycznym aspektem ich wykorzystania w energetyce wiatrowej, jest pomysłodawcą utworzenia jedynego, jak dotychczas, w Polsce kierunku studiów „Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe”, przeznaczonego dla przyszłych serwisantów turbin wiatrowych. Kierował pracami związanymi z utworzeniem programu studiów, a także opracował koncepcję (a następnie doprowadził do powstania) laboratorium w postaci rzeczywistej turbiny wiatrowej jako narzędzia badawczo-dydaktycznego przeznaczonego dla studentów (ale również i naukowców) wymienionego kierunku. Laboratorium to jest na obecną chwilę jedyną w Polsce i w Europie tego typu bazą naukowo-dydaktyczną. Zapoczątkował powstanie i został także pierwszym przewodniczącym Komisji Naukowej Morskich Elektrowni Wiatrowych przy Politechnice Morskiej w Szczecinie, której zadaniem jest precyzowanie, ale także pomoc w rzeczywistych potrzebach związanych z kierunkiem rozwoju zarówno kadr, jak i badań przeznaczonych dla szeroko pojętej energetyki wiatrowej. W tej gałęzi przemysłu, szeroko współpracuje m.in. z takimi firmami jak: Siemens-Gamesa, RWE, Vestas, Orlen-Neptun, Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej itp. We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, zapoczątkował (był m.in. pomysłodawcą nazwy i koncepcji) międzynarodowy konkurs „Trendy i wizje rozwojowe morskiej energetyki wiatrowej”. Jest on przeznaczony dla dwóch grup docelowych: pierwsza to uczniowie szkół średnich, drugą stanowią studenci i doktoranci. Najbardziej istotne znaczenie ma to, że mogą w konkursie wziąć udział wszyscy „wizjonerzy”, których pomysły na obecną chwilę mogą wydawać się kompletnie futurystyczne. Z drugiej strony, prace konkursowe mogą dotyczyć każdej dziedziny nauki (zarówno techniki jak i biologii morza, ekonomii, logistyki, zarządzania itp.). Wspólnym mianownikiem konkursu jest to, że pomysł jest ukierunkowany na rozwój morskich farm wiatrowych. Profesor Artur Bejger jest przedstawicielem zachodniopomorskiego środowiska naukowego, który ze szczególną pasją prowadzi działalność na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej, tak w aspekcie naukowo-badawczym, jak również dydaktycznym i popularyzatorskim.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego