Rosnący wskaźnik cyrkularności w UE – już prawie 12% materiałów pochodzi z recyklingu

Odpady, recykling, grafika: ZielonyRozwoj.pl
Odpady, recykling, grafika: ZielonyRozwoj.pl
Czas1 min

Według najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 11,8% materiałów wykorzystywanych w Unii Europejskiej pochodziło z recyklingu. Jest to najwyższy dotychczas odnotowany wynik wskaźnika cyrkularności (circular material use rate), który mierzy udział materiałów pochodzących z recyklingu w ogólnym zużyciu surowców. W porównaniu z rokiem 2022 wskaźnik wzrósł o 0,3 punktu procentowego, co świadczy o stopniowym, ale konsekwentnym rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego w UE.

Wśród państw członkowskich prym wiedzie Holandia, gdzie wskaźnik cyrkularności osiągnął poziom 30,6%. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy z wynikiem 20,8% oraz Malta z 19,8%. Na przeciwnym końcu zestawienia znajdują się Rumunia ze wskaźnikiem 1,3%, Irlandia z 2,3% oraz Finlandia z 2,4%.

Analizując poszczególne kategorie materiałów, najwyższy wskaźnik cyrkularności w UE odnotowano dla rud metali, osiągając poziom 24,7%, co stanowi wzrost o 2,2 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Dla minerałów niemetalicznych wskaźnik wyniósł 13,6% (wzrost o 0,3 pp.), dla biomasy 10,1% (wzrost o 0,7 pp.), a dla materiałów i nośników energii kopalnej 3,4% (wzrost o 0,6 pp.).

Plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym z 2020 roku zakłada podwojenie wskaźnika cyrkularności do 2030 roku, aby osiągnąć poziom 23,2%. Obecne dane pokazują, że mimo pozytywnego trendu, osiągnięcie tego celu będzie wymagało znacznego przyspieszenia działań w zakresie recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów.

Źródło: Eurostat