Climate Classic powraca już 19 maja 2024! Po raz kolejny uczestnicy wystartują z centrum Gdańska i zmierzą się z trasami rajdu, aby podnieść świadomość społeczną o zmianach klimatu i aby zmobilizować wszystkich do pilnych działań na jego rzecz. Organizatorami rajdu są Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe i wolontariusze Cycling 4 Climate – poinformowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Organizowane przez fundację Cycling 4 Climate rajdy Climate Classic z powodzeniem zjednoczyły kolarzy w Holandii, Belgii, Francji, Włoszech i w Polsce, aby zwrócić uwagę na negatywne konsekwencje ocieplenia klimatu.
Pierwsza polska edycja rajdu Climate Classic odbyła się 28 maja 2023 r. Blisko 350 kolarek i kolarzy o zielonych sercach złożyło honorowe deklaracje zmniejszenia własnego śladu węglowego przemierzyło Żuławy Wiślane, aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. Dwa długie dystanse (110 i 250 km) były metaforą kolektywnego wysiłku potrzebnego do spowolnienia tych zmian.
Kolejna edycja rajdu Climate Classic Gdańsk odbędzie się 19 maja 2024. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, każdy uczestnik rajdu będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji. Zależy nam aby nasi partnerzy również systematycznie redukowali swój ślad węglowy, oraz podnosili świadomość o wpływie człowieka na zmiany klimatu wśród swoich pracowników i partnerów biznesowych. Nasze koszulki, w charakterystyczne klimatyczne paski, zamawiamy u producentów stawiających na zrównoważony rozwój, a nie najniższą cenę.
Patronem honorowym rajdu jest Pan Mieczysław Struk, Marszałek województwa pomorskiego.
Wspierają nas też Miasto Gdańsk oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot. Partnerami strategicznymi są InPost, lider w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych i twórca samoobsługowych punktów nadania i odbioru paczek – Paczkomat®, oraz Polskie (PSEW) i Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (WindEurope). Naszym partnerem merytorycznym jest Carbon Footprint Foundation.
– Polska już teraz doświadcza skutków zmian klimatycznych. Niestety świadomość zmian klimatu i konieczności działania jest ciągle niewystarczająca zarówno wśród społeczeństwa jak i polityków, a bez zdecydowanych kroków nie uda nam się zapobiec katastrofie klimatycznej i przystosować do tych nieuchronnych zmian. Energetyka wiatrowa to najlepsza odpowiedź na kryzys klimatyczny, turbiny wiatrowe nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, nie prowadzą do degradacji gleb oraz nie zagrażają wodom powierzchniowym czy podziemnym. Pozwalają na istotną redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz śladu węglowego – dlatego jesteśmy dumni, że możemy wspierać edukacyjny rajd dla klimatu. Wspólnie z uczestnikami pojedziemy przez Żuławy Wiślane, które jako najniżej położony zakątek kraju jest jednym z najbardziej zagrożonych przez podnoszący się poziom morza – mówi Małgorzata Żmijewska-Kukiełka z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Co nowego planujemy w 2024? Przede wszystkim chcemy sami sobie podnieść pro-środowiskową poprzeczkę! Położymy szczególny nacisk na to aby rajd generował jak najmniej odpadów – lepiej zaplanujemy posiłki i będziemy unikać jednorazowych opakowań, a powracającym uczestnikom rajdu umożliwimy start w zeszłorocznych koszulkach. Planujemy również więcej aktywności i atrakcji dla najmłodszych w miasteczku rajdu, aby zaszczepić w nich miłość do rowerów i troskę o środowisko. Nie działamy dla zysku, dlatego ewentualną nadwyżkę pozyskanych środków przekażemy na wsparcie lokalnych projektów środowiskowych.
Źródło: PSEW