Smulders Projects Poland nawiązuje współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim

Współpraca między uczelnią a firmą, fot. Uniwersytet Zielonogórski
Współpraca między uczelnią a firmą, fot. Uniwersytet Zielonogórski
Czas2 min

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy firmą Smulders Projects Poland Sp. z o.o. oraz Uniwersytetem Zielonogórskim odbyło się 15 kwietnia 2024 r. Z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego dokument podpisała prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ, natomiast firmę SMULDERS PROJECTS POLAND reprezentowali Dieter Weyns – prezes Zarządu i Jacek Kuchta – członek Zarządu.

– Współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim otwiera przed nami dwa kluczowe kierunki – innowacje w projektach i praktyczne szkolenie przyszłych inżynierów. Liczymy na to, że wspólne działania w tych obszarach przyczynią się do rozwoju zarówno studentów, jak i naszego przedsięwzięcia. To idealna okazja do stworzenia 'win-win’ sytuacji, gdzie edukacja i praktyka idą w parze z potrzebami rynku. – powiedział prezes Dieter Weyns.

Prof. Justyna Patalas-Maliszewska podkreśliła, że jest to już kolejne porozumienie o współpracy, podpisane w ostatnim czasie przez Uniwersytet z międzynarodową firmą. A to przekłada się na wymierne korzyści zarówno dla pracowników, jak i studentów uczelni.

– Taka współpraca daje szerokie możliwości studentom już w trakcie studiów – realizowanie praktyk, staży. Bardzo często firmy mają swoje oddziały w placówkach za granicą, a my mamy bogatą ofertę programu Erasmus+. Nasi studenci mogą korzystać z tego rodzaju aktywności właśnie w filiach takich przedsiębiorstw poza granicami naszego kraju. Mam więc bardzo dużą nadzieję, że nasi studenci wykorzystają ten potencjał i będą realizować swoje działania we współpracy z tymi firmami.

Dr hab. inżynier Radosław Maruda, prof. UZ – dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej, gdzie będzie realizowana umowa, dodał: –

„Nasza współpraca z firmą Smulders jest wielowymiarowa, z korzyściami zarówno dla studentów, jak i dla rynku pracy. Będziemy organizować staże, wycieczki i konferencje, które mają na celu nie tylko edukację, ale i realne przygotowanie studentów do przyszłej kariery. Otworzy to nowe możliwości zdobywania kwalifikacji dla studentów o specjalności konstrukcyjnej managerskiej, technologii maszyn oraz eksploatacji maszyn. Współpraca umożliwi nam również wspólną realizację projektów, do których my jako kadra naukowa wniesiemy treść naukową”

Smulders Projects Poland w Żarach koncentruje się głównie na produkcji dużych elementów stalowych. Firma produkuje elementy morskich wież wiatrowych i elementy platform wydobywczych przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach na morzu oraz wielkogabarytowe konstrukcje stalowe o różnym przeznaczeniu. Jest to międzynarodowa organizacja zatrudniająca 1700 pracowników w pięciu oddziałach: Lemants, Willems, Smulders Projects, Smulders Projects UK i Smulders Projects Poland.

Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a firmą Smulders Projects Poland odbywać się będzie w zakresie:

  • prowadzenia wspólnych prac rozwojowych i badań naukowych, w tym organizacji wspólnych laboratoriów badawczych;
  • ealizacji wspólnych projektów związanych z opracowywaniem i wdrażaniem innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych;
  • realizacji wspólnych przedsięwzięć mających na celu podnoszenie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji pracowników obu stron;
  • realizacji wspólnych przedsięwzięć mających na celu podnoszenie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji studentów i absolwentów Uniwersytetu, w szczególności poprzez udział Przedsiębiorstwa w: formułowaniu oczekiwań, co do umiejętności i kwalifikacji absolwentów Uniwersytetu, organizacji szkoleń i kursów, proponowaniu tematów i realizacji prac dyplomowych, organizowaniu i przyjmowaniu na praktyki i staże studenckie oraz staże dla absolwentów, a także poprzez udział w Targach Pracy i innych przedsięwzięciach organizowanych przez Biuro Karier UZ;
  • komercjalizacji wyników prowadzonych wspólnie prac rozwojowych i/lub badań naukowych.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski