Startupy technologiczne stały się częścią bankowych ekosystemów

Czas1 min

Startupy tworzą środowisko konkurencyjne wobec banków, naciskają, wymuszają ich rozwój. Na aplikację IKO składa się koło sto różnych serwisów i usług, z których wiele miało początek jako właśnie startupy.

Przemysł przyszłości, zwany też przemysłem 4.0, jest oparty na informacji i jej przepływach. W tym modelu cała gospodarka jest połączona ze sobą i następuje ciągła wymiana danych. Dominującą rolę odgrywa technologia: sztuczna inteligencja, Internet rzeczy. Według ekspertów stoimy na progu boomu technologicznego. Pionierami zmian technologicznych były, i ciągle jeszcze są, startupy. Małe firmy technologiczne próbujące stworzyć nieszablonowe produkty, usługi. Startupy są szczególnie mocne w obszarze usług finansowych.

– Startupy tworzą środowisko konkurencyjne wobec banków, naciskają, wymuszają rozwój. Na naszą aplikację IKO składa się koło sto różnych serwisów i usług, z których wiele miało początek jako startupy. To, że w aplikacji bankowej można kupić bilet komunikacji miejskiej, czy opłacić parking pokazuje, iż odważyliśmy się zaufać startupom i wpuścić je do swego ekosystemu – zauważył Artur Kurcweil, wiceprezes zarządu banku nadzorujący obszar technologii, PKO Bank Polski.

Takie podejście według eksperta oznacza, że to bank odpowiada za produkty startupów. Zaufanie do nich obciąża lub podnosi reputację banku. Według wiceprezesa to duże zobowiązanie, więc nawiązanie współpracy ze startupem wymaga przemyślanych procedur.

W PKO Banku Polskim pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie usługi czy produktu, który można byłoby wprowadzić. Drugi krok to znalezienie sposobu na wykorzystanie rozwiązania w konkretnym produkcie banku. Trzeci krok to monetyzacja, czyli obliczenia niezbędnych wydatków i spodziewanych zysków.

Niestety, dla startupowców szczegółowe procedury trwają dość długo i wymagają od małych przedsiębiorstw stałych nakładów na utrzymywanie pracowników i działalności. Długi czas często oznacza, że startupy poszukują swojej szansy na innych rynkach.

Panel dyskusyjny „Startupy technologiczne w ekosystemie przemysłu przyszłości – cyberbezpieczeństwo” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwa od 5 do 7 września 2023 r.

Źródło informacji: PAP MediaRoom