Sukces badaczek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej

Dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska, fot. Politechnika Koszalińska
Dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska, fot. Politechnika Koszalińska
Czas1 min

Dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska i dr inż. Dorota Laskowska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej, znalazły się w znalazły się w prestiżowym gronie 64 naukowców z całej Polski, którzy uzyskali grant na prowadzenie badań. Na realizację projektu badaczki uzyskały dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 8.

Dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska z Katedry Inżynierii Systemów Technicznych i Informatycznych PK będzie prowadzić badania zatytułowane: ,,Tworzenie dedykowanych struktur geometrycznych powierzchni o określonych zastosowaniach tribologicznych z wykorzystaniem wysokociśnieniowej strugi wodno-ściernej”. Dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska uzyskała dofinansowanie w maksymalnej niemal wysokości (49 726 zł).

Pierwsza absolwentka Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej, dr inż. Dorota Laskowska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki, uzyskała wsparcie finansowe  w wysokości 49 500, które pozwoli na realizację badań pilotażowych. Temat realizowanego przez nią projektu brzmi: ,,Wpływ parametrów procesu na gęstość względną, mikrostrukturę i chropowatość powierzchni elementów wytwarzanych przyrostowo w technologii SLM z proszków stopów tytanu: Ti-6Al-4V i Ti-6Al-7Nb z atomizacji gazowej i ultradźwiękowej”.

Celem konkursu Miniatura jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach Narodowego Centrum Nauki, innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych.

W ósmej edycji konkursu Miniatura można było uzyskać finansowanie w wysokości od 5 tysięcy do 50 tysięcy zł na trwające do 12 miesięcy badania wstępne lub pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy i konsultacyjny.

Nabór wniosków był prowadzony od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. W konkursie mogły wziąć udział osoby posiadające stopień doktora, uzyskany nie wcześniej niż 1 stycznia 2012 r., mające w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.

Podczas przygotowań do konkursu pomoc przy opracowaniu planu zarządzania danymi zapewniała Biblioteka Główna PK, a wsparcie w planowaniu budżetu projektu, weryfikacji kwalifikowalności wydatków i zgodności wniosku z wymaganiami konkursowymi zapewniło Biuro Projektów Badawczych PK.
Więcej o konkursie na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Źródło: Politechnika Koszalińska