Przybędzie inteligentnych liczników energii. Polska spółka z dofinansowanie od NFOŚiGW

Czas3 min

TAURON Dystrybucja do końca 2025 roku zainstaluje u swoich klientów ponad milion inteligentnych liczników. Już teraz liczniki zdalnego odczytu zostały zainstalowane u ponad 1,25 mln odbiorców spółki. Zakup i montaż liczników możliwy będzie między innymi dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która wynosi ponad 173 miliony złotych. Całkowity koszt obecnie planowanej do zakupu transzy liczników to ponad 375 mln zł.

Dotacja wynosząca ponad 173 miliony złotych to największe dofinansowanie, jakie dotychczas pozyskała TAURON Dystrybucja. Pozwoli ona na dalszą sprawną realizację projektu zakupu i montażu inteligentnych liczników u klientów spółki.

– Liczniki zdalnego odczytu to dla naszych klientów szereg korzyści, przede wszystkim możliwość kontrolowania swojego zużycia energii. Nowe liczniki zapewnią również skrócenie czasu obsługi zgłoszeń i spraw klientów m.in. takich jak: odczyt licznika, zmiana grupy taryfowej czy podłączenie licznika po wyłączeniu oraz szybkiej i sprawniej identyfikacji i usuwania awarii dotyczących sieci i licznika. Uproszczeniu ulegnie również procedura zmiany sprzedawcy energii. Dla firmy to z kolei lepsze zarządzanie siecią energetyczną, minimalizacja czasu przerw w dostawie zasilania, czy możliwość analizy jakości dostarczanej do klientów energii elektrycznej – mówi Maciej Mróz, Wiceprezes ds. operatora w TAURON Dystrybucja.

– Uzyskane od NFOŚiGW dofinansowanie wspiera sprawną realizację wymiany liczników, czyli ich zakup i montaż na terenie działalności spółki, a także na zakup oprogramowania do ich obsługi – dodaje.

– Finansujemy projekty przyczyniające się do transformacji energetycznej i poprawy jakości życia Polek i Polaków. Wdrożenie inteligentnych liczników daje operatorom sieci dystrybucyjnej możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci elektroenergetycznej, a odbiorcom zapewnia kontrolę nad rzeczywistym zużyciem energii, zachęcając do jej oszczędzania i obniżania rachunków za prąd. To także podstawa funkcjonowania i rozwoju energetyki prosumenckiej – mówi Józef Matysiak, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Liczniki zdalnego odczytu (LZO) to element inteligentnej sieci energetycznej. Rozwój technologii LZO jest odpowiedzią na rosnące wymagania rynku energetycznego oraz potrzeby digitalizacji istniejących systemów. Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego nieustannie poszukują bardziej niezawodnych i opłacalnych rozwiązań, aby sprostać wyzwaniom związanym z dynamicznymi zmianami w sektorze energetycznym. Wdrożenie zaawansowanych liczników umożliwia nie tylko efektywniejsze zarządzanie siecią, ale również lepszą integrację odnawialnych źródeł energii, co jest kluczowe w kontekście globalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Wymiany zgodnie z planem

Nowe liczniki są instalowane zarówno u klientów, którym mija termin legalizacji obecnych liczników, jak i tych nowo przyłączanych do sieci, a także u prosumentów. W sumie na koniec 2025 roku w sieciach TAURON Dystrybucji będzie funkcjonowało około 2,1 mln liczników inteligentnych, co oznacza, że ponad 35% klientów firmy będzie miało dostęp do nowych możliwości, które pozwolą na bardziej efektywne korzystanie z energii elektrycznej.

Projekty Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI w TAURON Dystrybucja S.A. – etap I i etap II, które są przedmiotem dwóch umów o dofinansowanie z NFOŚiGW, wpisują się w obowiązki nałożone przez tzw. ustawę licznikową, która wymaga od operatorów systemów dystrybucyjnych instalacji liczników zdalnego odczytu do 2031 roku. Ich celem jest rozwój inteligentnej infrastruktury energetycznej.

Projekt z dofinansowaniem

Całkowity koszt obecnie planowanej do zakupu transzy liczników to ponad 375 mln zł. Dofinansowanie od NFGOŚiGW pozwoli TAURON Dystrybucji wdrożyć system inteligentnego opomiarowania dla swoich klientów w ramach dwóch projektów.

W ramach pierwszej umowy o dofinansowanie instalacja liczników odbędzie się na terenie oddziałów TAURON Dystrybucji w Wałbrzychu, Będzinie, Bielsko Białej, Jeleniej Górze, Legnicy oraz Tarnowie. Łączna liczba zainstalowanych w ramach tej umowy liczników to ponad 347 tys. szt. Ze względu na wartość zamówień, realizowane są one w oparciu o przepisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Spółka planuje zakupić liczniki zdalnego odczytu oraz oprogramowanie do LZO dotyczące sterowania i zarządzania.

W ramach drugiej umowy o dofinansowanie TAURON Dystrybucja planuje dostawy oraz montaż liczników zdalnego odczytu, zakup oprogramowania do LZO, zakup anten oraz Systemu Zdalnego Odczytu. Realizacja projektu obejmie obszar działalności firmy w oddziałach: w Częstochowie, Gliwicach, Krakowie i Opolu. Łączna ilość zainstalowanych w ramach drugiej umowy liczników to ponad 555 tys. sztuk.

Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da firmie możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Wymiana liczników na inteligentne pozwoli też na usprawnienia bieżącej obsługi klientów oraz cyfryzację sieci dystrybucyjnej.

Projekty Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI w TAURON Dystrybucja S.A. – etap I i II są współfinansowane z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (Funduszu Modernizacyjnego) – uzyskały dofinansowanie z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Krajowego Operatora Funduszu Modernizacyjnego (NFOŚiGW).

Dofinasowanie będzie otrzymane w ramach Programu priorytetowego nr 4.7 pn. „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”.  

Źródło: TAURON

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyzwaniach transformacji energetycznej i rozwoju obszarów wiejskich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło raport dotyczący głównych wyzwań stojących przed współczesnymi obszarami wiejskimi w kontekście globalnych...

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego...

Polska wyznacza kierunki europejskiej polityki surowcowej podczas prezydencji w Radzie UE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało w Krakowie konferencję wysokiego szczebla poświęconą bezpieczeństwu dostaw surowców krytycznych, gromadząc przedstawicieli rządów,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia: Nowe przepisy nie zakazują spalania drewna w gospodarstwach domowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalne wyjaśnienie w sprawie nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego, dementując pojawiające się w...

Zziemi.pl – innowacyjna platforma skracająca łańcuchy dostaw żywności powstała w ramach doktoratu wdrożeniowego

Krzysztof Solarz, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra i doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, stworzył platformę zziemi.pl –...

Arktyczne badania polskich naukowców kluczem do zarządzania zasobami wodnymi w obliczu zmian klimatu

Międzynarodowy zespół naukowców z Polski, w którym wiodącą rolę odegrali eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, opublikował przełomowe wyniki badań...

Elektryczna mobilność w Poznaniu. Wyzwania i perspektywy transformacji transportu miejskiego na drodze dekarbonizacji

Elektryczna mobilność (EM) stanowi kluczowy element transformacji w kierunku zrównoważonego transportu miejskiego, co potwierdzają wyniki międzynarodowego projektu badawczego...

Raport URE: Znaczący wzrost produkcji energii w małych instalacjach OZE w 2024 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedstawił coroczny raport dotyczący wytwarzania energii elektrycznej w małych instalacjach odnawialnych źródeł energii (MIOZE)....