Polska spółka włącza się w budowę społeczności energetycznej w Kamiennej Górze

Zrównoważony rozwój, zdjęcie: Pixabay
Zrównoważony rozwój, zdjęcie: Pixabay
Czas1 min

Działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, obniżenie kosztów produkcji i zużycia energii oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii – to cele, które razem z TAURON stawiają sobie przedstawiciele Powiatu Kamiennogórskiego i Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Trwają prace nad wypracowaniem koncepcji działania społeczności energetycznej.

Z inicjatywy Powiatu Kamiennogórskiego oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości (SSEMP), z udziałem Zarządu TAURON Ciepło, w lipcu br. odbyło się pierwsze spotkanie w celu wypracowania koncepcji rozwoju społeczności energetycznej.

– Bardzo cieszy nas inicjatywa utworzenia społeczności energetycznej w Kamiennej Górze. Rozwój energetyki rozproszonej, efektywna energetyka w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii, w przystępnych cenach, to również nasze cele na najbliższe lata. Liczymy na zaangażowanie lokalnych społeczności w działania zmierzające do obniżenia kosztów wytwarzania i dostawy energii oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – mówi Ireneusz Perkowski, wiceprezes zarządu TAURON Ciepło.

Starostwo Kamiennej Góry planuje przedstawić koncepcję działania społeczności energetycznej – w  aspekcie technicznym, ekonomicznym oraz formalno-prawnym, do końca listopada br. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne spotkania podmiotów zainteresowanych utworzeniem lokalnej społeczności energetycznej w Kamiennej Górze.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne przez społeczność energetyczną rozumiemy podmiot posiadający zdolność prawną, który działa na zasadzie dobrowolnego i otwartego uczestnictwa. Społeczności energetyczne to różne formy organizacji, które wspierają rozwój energetyki rozproszonej i angażują mieszkańców danych terenów.

Projekt realizowany w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ma pomóc w rozwoju OZE w Polsce i promować lokalne inicjatywy, takie jak klastry energii, spółdzielnie energetyczne czy prosumenci, którzy mają potencjał do odegrania znaczącej roli w polskiej transformacji energetycznej.

Wsparcie przedinwestycyjne obejmie działania na rzecz opracowania optymalnego modelu prawnoorganizacyjnego i biznesowego potrzebnego do uruchomienia lub rozwoju społeczności energetycznej. Po zaakceptowaniu przez Ministerstwo koncepcji funkcjonowania społeczności energetycznej możliwe będzie uzyskanie wsparcia inwestycyjnego na realizację konkretnych projektów.  

W spotkaniu, oprócz Zarządu TAURON Ciepło, wzięli udział Prezes SSEMP, Burmistrz i wiceburmistrz Miasta Kamienna Góra, Starosta Powiatu Kamiennogórskiego, Kierownictwo lokalnej Spółdzielni Mieszkaniowej Szarotka w Kamiennej Górze oraz przedstawiciele pracodawców regionalnych.

Źródło: TAURON