Na lipcowym posiedzeniu sejmowej Podkomisji ds. Sprawiedliwej Tranformacji Prezes Fundacji Instrat Michał Hetmański prezentował program pracowniczy “Droga do zatrudnienia po węglu” razem z Prezesem ZE PAK Piotrem Woźnym i przedstawicielami organizacji związkowych z Grupy ZE PAK.
Na zaproszenie Posła Krzysztofa Gadowskiego, Przewodniczącego Podkomisji przedstawiliśmy kluczowe informacje o programie wartym 257 mln zł oraz wyzwania związane z jego wdrożeniem. Eksperci Instratu jako członkowie Komitetu Sterującego odpowiedzialnego za wdrożenie programu pomagają przy stworzeniu bazy danych do monitoringu efektywności oferowanego wsparcia i 8 partnerów realizujących program w ramach 2 ścieżek oferowanych beneficjentem.
Kluczowe fakty na temat programu “Droga do zatrudnienia po węglu”
Jesteśmy obecnie w trakcie tworzenia systemu ewaluacji uwzględniającego również poziom satysfakcji uczestników z udziału w programie – współpracy z danym operatorem, wyboru danej ścieżki wsparcia, uzyskanych nowych kwalifikacji oraz wyboru nowego pracodawcy. Równolegle wypracowujemy uspójnioną strategię komunikacji programu do wszystkich grup docelowych – byłych i obecnych pracowników ZE PAK, pracowników firm dotkniętych transformacją regionu oraz rodzin wyżej wymienionych.
– Koniński program pracowniczy to realizacja dobrych praktyk z kontrukcji aktywnych polityk rynku pracy, dlatego nie jest łatwy, ale dzięki temu odpowiada na dobrze zbadane potrzeby pracowników i ich rodzin. Docieramy z nim nie tylko do obecnych, ale i byłych pracowników Grupy ZE PAK – spadek zatrudnienia w ciągu ostatnich lat wyniósł ponad 50%, musimy dotrzeć do tych ludzi, którym wtedy nie zaoferowano takiego wsparcia – mówi Michał Hetmański, Prezes Fundacji Instrat.
W posiedzeniu Podkomisji wzięli udział m.in. Minister Przemysłu Marzena Czarnecka i Wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka i wyrazili oni zainteresowanie skorzystaniem z wypracownej koncepcji i praktyki systemu do monitorowania efektywności takiego programu pod kątem potencjalnych działań oferowanych przez rząd i pozostałych pracodawców w innych regionach węglowych, w tym na Śląsku.
Więcej o działaniach na rzecz konstruktywnej i kompleksowej oferty dla pracowników przemysłu węglowego w Wielkopolsce Wschodniej można przeczytać w raporcie “Odejście od węgla. Sprawiedliwa transformacja w Wielkopolsce Wschodniej” opublikowanym przez ZE PAK w maju br., który powstał przy wsparciu zespołu eksperckiego Instratu. Prezentacja z posiedzenia komisji znajduje się pod tym linkiem. Transmisja dostępna jest na stronie Sejmu RP pod tym linkiem.
Źródło: instrat.pl