Westinghouse i Bechtel spotkały się z polskimi dostawcami

Czas1 min

Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel były gospodarzami dwudniowego sympozjum w Warszawie, na którym przedstawiono możliwości dostaw rozwiązań dla reaktorów AP1000® w ramach rozwoju programu energetyki jądrowej w Polsce. Słowo wstępne wygłosił podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz Daniel Lawton, zastępca szefa misji w Ambasadzie USA w Warszawie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ponad 150 firm z branży budowlanej, mechanicznej i elektrycznej. Realizacja projektu reaktora AP1000®, najbardziej zaawansowanego i sprawdzonego reaktora jądrowego na świecie, otworzy przed polskim przemysłem znaczące możliwości, które pomogą zapoczątkować nową erę czystej i bezpiecznej energii dla Polski.

-Budowę elektrowni jądrowych w Polsce postrzegamy jako bardzo złożone zagadnienie inwestycyjne, które będzie miało bardzo istotne implikacje dla krajowego przemysłu. Powodzenie realizacji tak dużego projektu będzie zapewnione wyłącznie dzięki możliwie dużemu zaangażowaniu krajowych przedsiębiorstw we wszystkich fazach inwestycji: projektowania, budowy oraz produkcji poszczególnych komponentów dla powstających elektrowni. Aktualny potencjał krajowego przemysłu pozwala na realizację wielu prac oraz dostaw dla sektora jądrowego – powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Współpraca w zakresie cywilnej energetyki jądrowej jest kluczową częścią naszych dwustronnych relacji. Przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Europy zależy od czystej, stabilnej i bezpiecznej energii jądrowej, dlatego Stany Zjednoczone są zdecydowane służyć jako zaufany partner dla Polski podczas tej przełomowej transformacji – powiedział z kolei Daniel Lawton, zastępca szefa misji w Ambasadzie USA w Warszawie.

W lutym Westinghouse i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę, która obejmuje prace przedprojektowe, przygotowanie specyfikacji zakupowych dla głównych urządzeń, przygotowanie wymagań i modelu procesu inwestycyjnego.

Reaktor AP1000® jest jedynym sprawdzonym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Cztery bloki AP1000® biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach. Kolejne cztery bloki w Chinach są w trakcie budowy, a dwa zostały do niej zatwierdzone. Na początku kwietnia br. blok nr 3 elektrowni jądrowej Vogtle w Stanach Zjednoczonych został podłączony do sieci, a w bloku nr 4 rozpoczęły się gorące testy funkcjonalne. Technologia Westinghouse AP1000® została również wybrana dla dziewięciu bloków w Ukrainie i jest rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo–Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. 

Źródło: Westinghouse

Zostaw komentarz