Wiceminister Miłosz Motyka przewodniczył posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Biogazu i Biometanu

Czas1 min

Rola biogazu i biometanu w polityce energetycznej Polski oraz działania na rzecz usprawnienia realizacji porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, to główne tematy kolejnego posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Biogazu i Biometanu. Spotkanie Rady odbyło się 18 czerwca 2024 r.

W skład Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Biogazu i Biometanu wchodzą członkowie reprezentujący Strony Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Zadaniem rady jest koordynację działań zmierzających do realizacji celów Porozumienia. Stanowi platformę współpracy pomiędzy administracją rządową, przedstawicielami instytucji finansowych, przedsiębiorców, inwestorów, łańcucha dostaw oraz sektora nauki.

Polski rząd aktywnie działa na rzecz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które przyczynią się do uniezależnienia się Polski od zewnętrznych dostaw energii i poprawy jakości naszego powietrza. To samo dotyczy biogazu i biometanu, w szczególności na obszarach wiejskich. Polska gospodarka, głównie rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, dysponuje dużym potencjałem substratowym, w szczególności w postaci biomasy oraz produktów ubocznych i odpadów pochodzenia rolniczego.

Biogaz i biometan w najbliższej przyszłości mogą stanowić uzupełnienie naszego miksu energetycznego. Jego waga wzrasta na przestrzeni ostatnich lat – to efekt transformacji energetycznej oraz sytuacji geopolitycznej – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Jak podkreślał, rola biogazu i biometanu powinna zostać odpowiednio odzwierciedlona w dokumentach strategicznych dla sektora energii jakim jest Polityka Energetyczna Polski i Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu.

Głos branży będzie miał ważne znaczenie dla kształtowania polityki energetycznej Polski, aby wykorzystując potencjał lokalnych źródeł wytwórczych wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i tworzyć nowe impulsy do rozwoju obszarów wiejskich. Realizacja tego celu nie będzie możliwa bez zapewnienia odpowiedniej koordynacji działań po stronie administracji rządowej.  

Chcę, aby wnioski i rekomendacje, które będą wypracowywane w ramach realizacji celów porozumienia sektorowego służyły zwiększeniu wykorzystania potencjału biogazu i biometanu. Wspólnie z branżą będziemy tworzyć regulacje, które będą stanowiły odpowiedź na wzywania związane z transformacją energetyczną Polski – dodał wiceminister Motyka. 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska