Wizyta studyjna wiceminister Urszuli Zielińskiej w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

fot. Ministerstwo Klimatu i środowiska
fot. Ministerstwo Klimatu i środowiska
Czas1 min

Prezentacja infrastruktury badawczej, poletek doświadczalnych, demonstracyjny zielony dach i ściana (Kontener MOD4GRIN), instalacji PV z magazynami energii – to niektóre z punktów wizyty studyjnej wiceministry Urszuli Zielińskiej w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) 12 marca 2024 r. w Katowicach. Wiceszefowa MKiŚ rozmawiała z pracownikami o prowadzonych projektach badawczych i działalności IETU, którego specjalnością jest diagnozowanie stanu środowiska i adaptacji do skutków zmian klimatu.

Urszula Zielińska spotkała się z kierownictwem IETU: dyrektor, dr hab. Martą Pogrzebą, profesor IETU, zastępcą dyrektora ds. badań i rozwoju Piotrem Cofałką i Ewą Małotą, zastępcą dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych. IETU jest znany między innymi z udziału w opracowaniu aplikacji Śląskie SMOGSTOP dotyczącej jakości powietrza. Multidyscyplinarne kompetencje i infrastruktura badawcza IETU umożliwiają wszechstronną pomoc miastom w realizacji polityk neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast, przygotowaniu miejskich planów adaptacji (MPA), przeciwdziałaniu tworzeniu powierzchniowych miejskich wysp ciepła (PMWC), budowie „błękitno-zielonej infrastruktury” (BZI).

Wiceministra Urszula Zielińska spotkała się z kierownictwem IETU: dyrektor, dr hab. Martą Pogrzebą, profesor IETU, zastępcą dyrektora ds. badań i rozwoju Piotrem Cofałką i Ewą Małotą, zastępcą dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych.
fot. MKIS

Wiceminister Zielińska rozmawiała o prowadzonych projektach – w oparciu o własne centralne laboratorium i infrastrukturę informatyczną – z zakresu biotechnologii środowiskowych, procesu partycypacji i edukacji ekologicznej oraz akredytacji w zakresie weryfikacji technologii środowiskowych w tym dla GOZ. IETU realizuje zadania w zakresie analiz strategicznych, polityk środowiskowych, analizy cyklu życia oraz transformacji energetycznej. IETU jest też cenionym partnerem inwestorów w zakresie remediacji gleb, rozwiązań opartych na naturze i rolnictwa miejskiego oraz gospodarki odpadami.

Po spotkaniach w Katowicach wiceszefowa MKiŚ udała się do Rudy Śląskiej na Górę Antonia, dla której IETU opracowało i zrealizowało koncepcję zrewitalizowania hałdy pocynkowej.
IETU jest placówką naukowo-badawczą nadzorowaną przez ministra klimatu i środowiska. Badania i usługi oferowane przez IETU są ukierunkowane na wyzwania środowiskowe dotyczące terenów uprzemysłowionych i zurbanizowanych w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywnego gospodarowania zasobami oraz adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska