MKiŚ będzie przeciwdziałać nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach

Las, fot. shutterstock.com
Las, fot. shutterstock.com
Czas2 min

Resort rozpoczyna wspólne działania z Lasami Państwowymi i Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach. Zmieniamy przepisy, aby lepiej chroniły przyrodę i innych ludzi w lesie. Resort zatrzyma bezkarne rajdy po lasach.

Osoby jadące na wycieczkę, na grzyby czy korzystające z dopuszczonych do tego lokalnych leśnych dróg rekreacyjnie lub w ramach dojazdu do posesji będą mogli robić to jak do tej pory, bez żadnych przeszkód. Nowe regulacje służyć będą ochronie ciszy w lasach, która zapewnia odpoczynek poszukiwany przez właśnie takie osoby je odwiedzające.

Zmiany dotyczą osób, które – nie licząc się z potrzebami przyrody i innych użytkowników – lasów rozjeżdżają lasy i obszary chronione, robią to celowo i wielokrotnie. Resort wprowadzi rozróżnienie w karalności kierowców rozjeżdżających lasy i powodujących hałas płoszący innych użytkowników lasu i zwierzęta od sytuacji osób wjeżdżających jednorazowo na tereny leśne bez szkód dla środowiska i uciążliwości dla okolicznych mieszkańców np. na grzyby czy spacer.

Planowane zmiany

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości z konkretną propozycją podjęcia prac legislacyjnych nad zaostrzeniem kar za nielegalne rajdy po lasach. W zmianach planowane jest wyróżnienie szczególnie szkodliwego typu rozjeżdżania lasów, za które będzie możliwość orzeczenia prac społecznych czy aresztu, a w skrajnych przypadkach recydywy – nawet przepadku pojazdu.

Propozycje zmian w prawie dotyczą zaostrzenia kar za poruszanie się pojazdami poza wyznaczoną drogą leśną powodujące znaczny hałas, niszczenie roślin, uszkodzenia zwierząt czy siedlisk przyrodniczych.

Bezpieczeństwo

Wprowadzone zmiany uporządkują kwestie dotyczące równego i bezpiecznego dostępu całego społeczeństwa do lasów. Quady, motory typu cross, czy też samochody terenowe zagrażają turystom i spacerowiczom. Jednocześnie Minister Klimatu i Środowiska zwróciła się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o podjęcie prac nad stworzeniem ograniczających hałas miejsc do legalnej jazdy quadami czy motorami crossowymi, która by nie przeszkadzała społeczności.

Wspólna troska o środowisko

Zwiększająca się skala zjawiska przekłada się na duże zniszczenia środowiska i rosnącą uciążliwość społeczną. Nielegalne rajdy powodują wiele szkód, a hałas jaki im towarzyszy powoduje płoszenie zwierząt oraz uniemożliwia odpoczynek i rekreację. Rozjeżdżanie terenów przyczynia się do degradacji siedlisk przyrodniczych. Niszczone są uprawy leśne, torfowiska, runo leśne, a także grzyby.

Podsumowanie

Możliwość poruszania się po lesie pojazdami silnikowymi reguluje ustawa o lasach. Mówi ona m.in. o tym, że tego typu pojazdy mogą poruszać się drogami leśnymi tylko wtedy, gdy drogi te są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch w tym miejscu. Propozycje zmian legislacyjnych dotyczą zaostrzenia kar za poruszanie się pojazdami poza drogą leśną połączone z powodowaniem znacznego hałasu, niszczeniem roślin, uszkodzeniem zwierząt, grzybów i siedlisk przyrodniczych (łącznie z karą pozbawienia wolności oraz przepadku pojazdu dla najbardziej karygodnych przypadków). Zapewnią one ochronę przyrody i możliwość spokojnego korzystania z walorów i ciszy lasów przez osoby je odwiedzające.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska