Prezes URE przygotował wytyczne dla OSD dotyczące kierunku rozwoju sieci

Energy, fot. Rosy Bad Homburg Niemcy, źródło Pixabay
Energy, fot. Rosy Bad Homburg Niemcy, źródło Pixabay
Czas1 min

Prezes URE przygotował wytyczne dla OSD dotyczące kierunku rozwoju sieci i realizacji inwestycji priorytetowych, a także zalecenia zapewniające ujednolicenie planów rozwoju. Termin na złożenie do Regulatora dokumentów upływa 30 kwietnia 2025 r.

Aby zwiększyć skuteczność realizacji celów istotnych z punktu widzenia polityki państwa i działań Regulatora, w znowelizowanej w 2023 r. ustawie Prawo energetyczne poszerzone zostały kompetencje Prezesa URE. Jednym z nowych uprawnień jest opracowywanie „Wytycznych dotyczących kierunku rozwoju sieci i realizacji Inwestycji Priorytetowych dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych”, które mają zostać uwzględnione w planach rozwoju sieci tak, aby na poziomie krajowym zapewniony był ich spójny, systematyczny i skoordynowany rozwój.

Co ważne, realizacja wytycznych Prezesa URE w obszarze inwestycji priorytetowych ma charakter fakultatywny i jest połączona z systemem wynagradzania, co ma zachęcić przedsiębiorców do ich realizacji.

Plany rozwoju, w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną, podlegają uzgodnieniu z Prezesem URE, działającym w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw energii. Prezes URE ma ponadto prawo do kontrolowania wykonania planów rozwoju w zakresie kierunku rozwoju sieci i realizacji inwestycji priorytetowych.

Kogo i w jakim zakresie obejmują wytyczne i zalecenia Prezesa URE?

Duże OSD, które obsługują co najmniej 100 tys. odbiorców. Dla nich przygotowane są: 

  1. Wytyczne Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki co do kierunku rozwoju sieci i realizacji Inwestycji Priorytetowych dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych.
  2. Formularze tabelaryczne do Inwestycji Priorytetowych.
  3. Kwestionariusz projektu planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2026-2031 – Instrukcja.
  4. Formularze tabelaryczne do planów rozwoju:
  • Moduł: plan inwestycyjny
  • Moduł: raport z wykonania planu inwestycyjnego – wielkości wykonane i szacunkowe wykonanie bieżącego roku – załącznik do projektu planu rozwoju
  • Moduł: raport z wykonania planu inwestycyjnego – wielkości wykonane – sprawozdanie
  • Moduł: plan finansowy

Małe OSD, które obsługują mniej niż 100 tys. odbiorców. Dla nich przygotowane są: 

  1. Wytyczne dotyczące zawartości planu rozwoju oraz jego aktualizacji w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną.
  2. Formularze tabelaryczne do planów rozwoju, ich aktualizacji oraz sprawozdania z realizacji planu rozwoju.

Kto nie musi uzgadniać planów rozwoju?

Z obowiązku uzgadniania projektów planów z Prezesem URE wyłączone są:

  • przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, obsługujące mniej niż 300 odbiorców, którym przedsiębiorstwo to dostarcza rocznie łącznie mniej niż 150 GWh tej energii,
  • operator systemu dystrybucyjnego, który uzyskał decyzję Prezesa URE w sprawie uznania danego systemu jako zamknięty system dystrybucyjny, w zakresie prowadzenia działalności w systemie objętym tą decyzją.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki