Rewolucja cyfrowa (4.0) rolnictwa trwa w najlepsze i znacząco redefiniuje podejście do procesów produkcji żywności. Jednocześnie stawia na wykorzystanie zaawansowanych technologii cyfrowych i automatyzacji w celu optymalizacji rolniczych procesów technologicznych. Zadaniem rolnictwa 4.0 jest zwiększanie produktywności, ale w sposób zrównoważony z poszanowaniem środowiska oraz lokalnych społeczności. Organizowana przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu TRiLiada, to święto najnowszych osiągnięć techniki i technologii wdrażanych w rolnictwie.
Najnowsze technologie 4.0 implementowane do rolnictwa, to Internet Rzeczy, Big Data i Chmury Informatyczne, sieć 5G oraz systemy Sztucznej Inteligencji i agrorobty wykonujące zadania zdefiniowane przez te systemy. Technologie 4.0 umożliwiają tworzenie lokalnych sieci służących wzajemnemu komunikowaniu się aplikacji, maszyn i ludzi. Tworzą informatyczno-fizyczne systemy zarządzania, co oznacza, że inteligentne urządzenia podłączone do Internetu kontrolują funkcjonowanie całego gospodarstwa. Praktyczne stosowanie tych technologii wymaga interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej z zakresu techniki i technologii stosowanych w produkcji rolniczej oraz technologii pozyskiwania i obróbki cyfrowych danych. Takie kadry są kształcone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunkach: inżynieria rolnicza, informatyka i inżynieria danych, a TRiLiada jest wspólnym świętem studentów tych kierunków studiów.
Zgodnie z wieloletnią tradycją 16 maja br. Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej organizuje wydarzenie o nazwie TRiLiada, które jest połączeniem ducha i tradycji akademickich z wiedzą o najnowszych technologiach. To pomost pomiędzy studentami i praktyką. To nie tylko wykłady ekspertów, ale także intelektualna i sportowa rywalizacja studentów, skupiająca się na wyzwaniach, jakie stoją przed inżynierią rolniczą w erze technologii 4.0 i agrorobotów.
Program TRiLiady dostępny na stronie uczelni – Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu