Znaczący spadek zużycia lekkich toreb plastikowych w UE – o 4,7 mld mniej w 2022 roku

Plastikowa torba, fot. Juan Pablo Serrano, Pexels
Plastikowa torba, fot. Juan Pablo Serrano, Pexels
Czas1 min

Według najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat, w 2022 roku przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej zużył 66,6 lekkich toreb plastikowych, co oznacza spadek o 10,8 torby (14%) w porównaniu z rokiem 2021. W skali całej UE konsumpcja lekkich toreb plastikowych wyniosła 29,8 miliarda sztuk, co stanowi zmniejszenie o 4,7 miliarda w stosunku do roku poprzedniego.

Znaczące różnice w konsumpcji widoczne są między poszczególnymi państwami członkowskimi. Najwyższe zużycie lekkich toreb plastikowych na osobę w 2022 roku odnotowano na Litwie (249 toreb), Łotwie (193) oraz w Czechach (185). W tych krajach większość stanowiły bardzo lekkie torby plastikowe o grubości ścianki poniżej 15 mikrometrów. Na przeciwnym biegunie znalazły się Belgia z zaledwie 4 torbami na osobę, Polska z 7 torbami oraz Portugalia z 13 torbami na mieszkańca.

Wszystkie kraje UE wdrożyły już środki mające na celu ograniczenie zużycia toreb plastikowych, zgodnie z wymogami dyrektywy w sprawie toreb plastikowych. Zakłada ona zmniejszenie konsumpcji lekkich toreb plastikowych do poziomu nieprzekraczającego 40 sztuk na osobę do 31 grudnia 2025 roku (cel ten nie obejmuje bardzo lekkich toreb plastikowych).

Zróżnicowanie w poziomie konsumpcji per capita wynika głównie z różnej skuteczności wprowadzonych środków, na którą wpływają czynniki ekonomiczne, społeczne i polityczne. Istotne znaczenie ma również fakt, że niektóre kraje wdrożyły środki ograniczające zużycie w latach 2018-2022, podczas gdy inne stosowały je już wcześniej. Dodatkowo, różnice w statystykach mogą wynikać z odmiennych metod obliczeniowych stosowanych w poszczególnych krajach UE.