Zrównoważony rozwój – wyzwanie dla biznesu. Nadchodzi eksplozja greenwashingu?

Czas2 min

Agencja „Lata dwudzieste” zapytała grono 11 ekspertów w dziedzinie nauki o klimacie, energetyki i zarządzania o wskazanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku oraz kluczowych wyzwań, które pojawią się w 2023 r. Biznes musi przygotować się do raportowania postępów w strategii zrównoważonego rozwoju. Eksperci widzą też zagrożenie instrumentalnego potraktowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Być może czeka nas prawdziwa eksplozja greenwashingu i fasadowych działań – czytamy w podsumowaniu.

W rozmów z ekspertami wynika, że najważniejszym wydarzeniem na świecie w 2022 r. była wojna w Ukrainie oraz szczyt COP15 w Montrealu. Rozpętana przez kierującego Federacją Rosyjską dyktatora pełnoskalowa wojna pozwoliła społeczeństwom na nowo zrozumieć zależności pomiędzy wydobyciem paliw kopalnych, a naszym dobrobytem. Mieszkańcy Europy i innych regionów świata odczuli tę zależność we własnych portfelach, co otworzyło szerokie wrota do dyskusji o konieczności transformacji energetycznej i zwiększyło zainteresowanie rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Drugie kluczowe wydarzenie, szczyt w Montrealu wprowadza przełomowy pakiet 30x30x30 czyli zobowiązanie się do ochrony do 2030 roku 30% obszarów lądowych, 30% morskich i odbudowania 30% obszarów lądowych i morskich, które zostały zdegradowane przez działalność człowieka. Jeśli te zobowiązania zostaną wprowadzone w życie, może to być przełomowy moment w obszarze różnorodności biologicznej, która jest najrzadziej wspominanym i najmniej rozumianym społecznie spośród problemów katastrofy ekologicznej.

Kolejne kluczowe wydarzenie to katastrofa na Odrze, która z jednej strony uśmierciła dziesiątki tysięcy istnień, z drugiej zdemaskowała brak kompetencji władz i instytucji państwowych w obszarze monitoringu  i przeciwdziałania zagrożeniom środowiskowym.

Wyzwania

W ocenie ekspertów wdrożenie odpowiedzialnej polityki klimatycznej oraz przeprowadzenie transformacji energetycznej to dwie główne wskazówki naszych ekspertów dla polskich władz. Polska nie ma jasnej polityki klimatycznej. Eksperci wskazują, że transformacja energetyczna i polityka klimatyczna muszą przestać być traktowane jako zagrożenie, a powinny być przedstawione jako szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. W tym roku czekają nas wybory do parlamentu. To szansa, by kwestie związane z mądrym planowaniem przyszłości stały się przedmiotem debaty między kandydatami a wyborcami.

Wyniki badania „Ziemianie Atakują” z 2022 r. pokazały, że w obliczu niezdecydowanych działań władz centralnych, Polacy oczekują zmiany sposobu działania od firm. Biznesowi z pomocą przychodzi tu dyrektywa CRSD Komisji Europejskiej, która od przyszłego roku nakłada obowiązek raportowania postępów w strategii zrównoważonego rozwoju na wszystkie duże firmy działające na terenie Unii Europejskiej. W przypadku Polski to grubo ponad 3 tysiące podmiotów.

Mamy więc przed sobą szansę bezprecedensowej zmiany w sposobu planowania i zarządzania biznesem. Widzimy też zagrożenie instrumentalnego potraktowania kwestii zrównoważonego rozwoju, być może czeka nas prawdziwa eksplozja greenwashingu i fasadowych działań.

Źródło: Lata Dwudzieste / Grafika: ZielonyRozwoj.pl

Zostaw komentarz