Kropki kwantowe to najmniejsze możliwe elementy nanotechnologii – pomagają usuwać tkankę nowotworową czy rozprzestrzeniają światło lamp LED i telewizorów. Za odkrycie i rozwój kropek kwantowych, Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie chemii przyznano w środę trzem Amerykanom. Tymczasem na ZUT w Szczecinie, zespół badawczy prof. Ewy Mijowskiej, właśnie zgłosił do opatentowania nową, ultraszybką metodę wytwarzania kropek kwantowych na materiałach dwuwymiarowych np. grafenie.
Wynalazek będzie miał zastosowanie np. w bateriach litowo-jonowych. Metoda, jak przystało na ZUT, czyli Uczelnię dla Zielonego Przemysłu, nie wykorzystuje rozpuszczalników i jest energooszczędna.
O szczegółach przeczytacie Państwo w załączonym komunikacie Pani Profesor Ewy Mijowskiej i dr Karoliny Wenelskiej, które badania prowadzą na naszym nowym mikroskopie za 16 mln zł, jedynym w Polsce i drugim takim w Europie.
Aparat ten, znajduje się we właśnie otwartym na ZUT, laboratorium Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (za ponad 60 mln zł).