Międzynarodowy pakiet finansowy o wartości 157 milionów euro zostanie przeznaczony na wsparcie prywatnego projektu energetyki wiatrowej w Ukrainie, co znacząco przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ogłoszona w Kijowie umowa została współfinansowana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), Międzynarodową Korporację Finansową (IFC) oraz Czarnomorski Bank Handlu i Rozwoju (BSTDB), przy wsparciu Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Funduszu Czystych Technologii (CTF).
Jest to jeden z pierwszych prywatnych projektów typu greenfield w ukraińskim sektorze energetycznym od początku rosyjskiej inwazji w 2022 roku. Inicjatywa stanowi część wysiłków na rzecz przejścia Ukrainy w kierunku odnawialnych źródeł energii oraz wzmocnienia jej bezpieczeństwa energetycznego po atakach Rosji na infrastrukturę energetyczną kraju.
EBOiR i IFC zainwestują po 60 milionów euro, a BSTDB dołoży 37 milionów euro. Całkowity koszt projektu szacuje się na 225 milionów euro (bez VAT), a pozostała część zostanie pokryta przez sponsora projektu, GNG Group (Galnaftogaz), znaną w Ukrainie jako OKKO Group. Pożyczki zostaną przekazane spółkom celowym Wind Power GSI Volyn LLC i Wind Power GSI Volyn 3 LLC, zarejestrowanym w Ukrainie.
Finansowanie wesprze OKKO w budowie i eksploatacji elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 147 MW. Elektrownie mają produkować co najmniej 380 GWh odnawialnej, bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie, co przełoży się na oszczędność emisji dwutlenku węgla na poziomie około 245 000 ton rocznie.
„Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za długoterminową, zrównoważoną współpracę, która jest szczególnie cenna w czasie wojny zarówno dla biznesu, jak i dla całego kraju. Ten projekt odpowiada na kilka kluczowych wyzwań jednocześnie. Po pierwsze, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne i niezależność kraju. Po drugie, przyspiesza przejście na bezemisyjną produkcję energii elektrycznej” – powiedział Vasyl Danyliak, dyrektor generalny OKKO.
Matteo Patrone, wiceprezes EBOiR ds. bankowości, podkreślił: „W związku ze zniszczeniem znacznej części mocy wytwórczych w Ukrainie w wyniku wojny, ta inwestycja ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania poważnego obecnego niedoboru energii, wsparcia ukraińskich celów dekarbonizacyjnych i zwiększenia roli sektora prywatnego w dalszym rozwoju sektora energii odnawialnej w kraju.”
„Ta inwestycja zapewni, że ludzie będą mogli utrzymać światła, pozostać w cieple i połączeni – stanowiąc tym samym ważny kamień milowy w odbudowie Ukrainy. Torując drogę do bardziej odpornej Ukrainy, transakcja ta wysyła również jasny sygnał o gotowości kraju na prywatne inwestycje i zdolności do sprostania wyzwaniom jutra” – dodała Ines Rocha, dyrektor regionalna IFC na Europę.
Finansowanie EBOiR będzie zabezpieczone gwarancjami finansowymi Unii Europejskiej w ramach jej Ukraine Investment Framework. Pożyczki IFC i BSTDB są również zabezpieczone gwarancjami UE w ramach programu Better Futures Program: RE-Ukraine. Wielka Brytania przekazała 3,8 miliona funtów w formie grantów jako gwarancję pierwszej straty, aby umożliwić mobilizację pożyczek IFC i BSTDB.
Od lutego 2022 roku IFC przekazała 2,2 miliarda dolarów na wsparcie ukraińskiego sektora prywatnego, w tym 760 milionów dolarów w ramach mobilizacji, poprzez program Economic Resilience Action (ERA) dla Ukrainy.
Transformacja energetyczna Ukrainy ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale również dla jego integracji z Unią Europejską i przyszłej gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe, stanowią istotny element tej transformacji, umożliwiając Ukrainie nie tylko odbudowę zniszczonej infrastruktury energetycznej, ale także jej modernizację zgodnie z europejskimi standardami środowiskowymi. Dywersyfikacja źródeł energii zwiększa odporność systemu energetycznego na zagrożenia i przyczynia się do realizacji globalnych celów klimatycznych, jednocześnie tworząc podstawy dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego Ukrainy po zakończeniu konfliktu.