23 stycznia świętujemy dzień bez opakowań foliowych. Tego dnia Warszawa rozpoczyna akcję edukacyjną pod hasłem „Myślę~ nie marnuję opakowań”. Miasto będzie zachęcać mieszkanki i mieszkańców stolicy do rezygnacji z plastikowych jednorazówek i korzystania z opakowań wielorazowych.
Na zakupy z własną siatką
Akcja „Myślę~ nie marnuję opakowań” to kolejna odsłona miejskiej kampanii, która zachęca mieszkanki i mieszkańców Warszawy do ponownego wykorzystywania zasobów takich jak jedzenie, woda, ubrania czy opakowania. Akcja, która właśnie startuje, potrwa do końca kwietnia 2024 r.
Kampania „Myślę~ nie marnuję opakowań” ma na celu promowanie wśród mieszkanek i mieszkańców Warszawy postaw proekologicznych. Zależy nam na pokazaniu, że każdy może mieć wpływ na ograniczenie plastiku wokół nas oraz na uświadamianiu, że masowe korzystanie z jednorazowych toreb foliowych i ich utylizacja to poważny problem współczesnego świata. W ramach akcji informujemy, jak ważna jest zmiana nawyków oraz zachęcamy wszystkich do korzystania z opakowań wielorazowych – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu, i zachęca: – Planując zakupy pamiętajmy o zabraniu wielorazowych toreb i woreczków. To mała rzecz, którą każdy i każda z nas może zrobić w trosce o planetę i o kolejne pokolenia.
Wspólnie dla planety
Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w drugiej połowie ubiegłego roku. Wśród pracowników warszawskiego ratusza trwała zbiórka toreb wielorazowych i firan, z których wolontariusze, a także zaangażowane podmioty szyły woreczki i torby. Pomysł spotkał się z dużym odzewem zarówno pracowników urzędu, jednostek miejskich jak i samych mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Akcję wsparło ponad 20 jednostek: szkoły, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, centra aktywności i wiele innych. Zaangażowanie w projekt zaktywizowało przedstawicieli kilku pokoleń zarówno uczniów w szkołach, jak i seniorów.
Edukacja przez działanie
Przez ponad 3 miesiące, w ramach akcji „Myślę~ nie marnuję opakowań”, miejscy urzędnicy będą zachęcać zarówno osoby kupujące, jak i sprzedające do używania wielorazowych opakowań na zakupy. Zamierzają przekonywać do korzyści, jakie płyną z ich używania. Na wybranych warszawskich targowiskach udostępnią szafy na tzw. torby bumerangi i woreczki wielorazowe.
Na każdym z targowisk, na którym miasto będzie prowadzić akcję, robi zakupy ok. 900 osób dziennie. To z nimi będą rozmawiać edukatorzy, którzy opowiedzą o tym, jak nie marnować, jak nadać drugie życie niepotrzebnym rzeczom czy jak gospodarować odpadami.
Wpływanie na wybory konsumentów
Ratusz chce zmienić zachowania mieszkanek i mieszkańców, uświadomić im korzyści płynące z dzielenia się, niemarnowania i ponownego używania zasobów. W perspektywie długookresowej prowadzi to do zmniejszenia ilości szkodliwych odpadów i ochrony środowiska naturalnego.
W drodze do wspólnego celu, poprzez wymianę zasobów, miasto chce też integrować społeczności lokalne, w szczególności mieszkanki i mieszkańców dzielnicy korzystających z bazarków.
Działania będą odbywać się na trzech warszawskich targowiskach:
- przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie,
- przy ul. Egipskiej róg ul. Afrykańskiej na Pradze-Południe,
- przy ul. Rembielińskiej 7A na Targówku.
Więcej informacji na stronie internetowej kampanii „Myślę~ nie marnuję”(otwiera się w nowej karcie).