Przyjazny dla środowiska materiał do wytwarzania popularnych opakowań z plastiku – worków, reklamówek czy butelek PET opracuje z zespołem badaczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
W czasach świadomości możliwej katastrofy klimatycznej spowodowanej działalnością człowieka oraz w rosnącym poczuciu odpowiedzialności współczesnego społeczeństwa nasza Badaczka skłoniła się do poszukiwania alternatywy obecnie stosowanych rozwiązań.
Naukowczyni ZUT opracuje innowacyjne materiały polimerowe pochodzenia biologicznego, bardziej efektywne w przetwarzaniu, które będą miały mniejsze oddziaływanie na środowisko w porównaniu ze swoimi doczasowymi odpowiednikami. Ich właściwości mają umożliwić szerokie i bezpieczne zastosowanie, a produkty z nich wytworzone będą posiadały określoną długość „cyklu życia”. Prof. Paszkiewicz uwzględni oddziaływanie środowiskowe, aby wytworzyć mieszaninę polimerową o jak najmniejszym śladzie węglowym. Aby osiągnąć założony cel, Pani Profesor „zmiesza” dwa wybrane przez siebie polimery, w sposób, który wcześniej nie był stosowany.
Badania prowadzone będą w ramach projektu siliCOMP realizowanego we współpracy ZUT z zespołem dr hab. inż. Mateusza Barczewskiego, prof. Politechniki Poznańskiej oraz zespołem dr hab. Beaty Dudziec, prof. Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dr hab. inż. Sandra Ilona Paszkiewicz, prof. ZUT z WIMiM otrzymała na „Opracowanie nowego podejścia do produkcji i kompatybilizacji mieszanin poliestrowych z zastosowaniem hybrydowych dodatków organiczno-nieorganicznych” ponad 2,3 mln zł w ramach ministerialnego konkursu OPUS 26. Badania ruszą lada dzień, prace zaplanowano na trzy lata.
Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie