Tematem przewodnim 6 Hackathonu CASSINI będą innowacje w zakresie rozwoju międzynarodowego oraz pomocy humanitarnej. Zaprosimy uczestników do eksplorowania możliwości wykorzystania danych kosmicznych w ramach planowania i monitorowania infrastruktury, podnoszenia poziomu bezpieczeństwa żywieniowego, zapewniania dostępu do czystej wody oraz diagnozowania przyczyn migracji ludności – słowem podnoszenia poziomu życia zagrożonych społeczności z całego świata.
„Przestrzeń dla międzynarodowego rozwoju oraz pomocy humanitarnej” tworzyć będziemy w 11 lokalizacjach w Europie w dniach 3-5 listopada. Zapraszamy wszystkich, ale szczególnie tych, których zainteresowania krążą wokół technologii kosmicznych, międzynarodowego rozwoju czy pomocy humanitarnej. Podczas hackathonu zapewnimy dostęp do wiedzy oraz narzędzi umożliwiających wykorzystanie danych oraz sygnałów gromadzonych dzięki EU Space. Zadaniem uczestników będzie opracowanie rozwiązania pozwalającego odpowiadającego na jedno z trzech wyzwań.
Robimy różnicę
Podczas szóstej edycji CASSINI Hackathon skupimy się na zagadnieniach globalnych, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe oraz zmiany klimatyczne. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązania w ramach trzech tematów:
- Wsparcie zrównoważonego rozwoju infrastruktury. Silna infrastruktura krajowa ułatwia świadczenie usług krytycznych, promuje i możliwości i stymuluje wzrost gospodarczy. Czy potrafisz stworzyć rozwiązanie, które wspiera rozwój źródeł energii odnawialnej, transportu i mobilności lub infrastruktury łączności?
- Wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego i ułatwianie dostępu do czystej wody. Ich niedobory są coraz bardziej widoczne w skali globalnej i z dnia na dzień stają się pilniejsze. Zbadaj, w jaki sposób technologie kosmiczne mogą być lepiej przygotowane na kryzysy humanitarne i pomóc w skuteczniejszym zarządzaniu cennymi tymi cennymi zasobami?
- Zrozumienie i prognozowanie przymusowej migracji. W tym wyzwaniu szukamy rozwiązań, które pomogą władzom przewidywać przemieszczanie się ludności z zagrożonych obszarów. W jaki sposób dane kosmiczne mogą pomóc nam w zarządzaniu logistyką, zasobami i transportem w tych trudnych czasach?
Uczestnicy 6 CASSINI Hackathon w Polsce rywalizować będą o nagrodę w wysokości 10 000 złotych do podziału między członków teamu. Informacje na temat nagród dodatkowych, partnerów oraz sponsorów podamy w późniejszym terminie.
Wykorzystanie danych oraz sygnałów EU Space
Stefan Schneider, Space Downstream Entrepreneurship Officer at EUSPA, mówi:
„Tegoroczną edycję CASSINI Hackathon wyróżnia wyjątkowa możliwość wykorzystania potencjału danych i informacji kosmicznych do rozwiązywania światowych wyzwań mających wpływ nie tylko na Europę, ale także na kraje i społeczności na całym świecie. Chcemy przyciągnąć utalentowane osoby o różnych umiejętnościach, inspirować i rozwijać ich potencjał. Cieszymy się, że powstające podczas CASSINI Hackathon koncepcje możemy przenosić na poziom globalny. Unijny program kosmiczny, ale także Copernicus, Galileo czy EGNOS oferują bogactwo danych, które da się wykorzystać do międzynarodowego rozwoju i pomocy humanitarnej poprzez wsparcie realizacji zadań takich, jak budowanie infrastruktury, wzmacnianie bezpieczeństwa żywnościowego, zapewnianie dostępu do czystej wody i planowanie działań humanitarnych. Żyjemy w czasach, w których coraz mocniej odczuwamy daleko idące konsekwencje zmian klimatycznych i globalnych konfliktów. Dlatego wybór głównego tematu 6 CASSINI Hackathon miał ogromne znaczenie. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej porcji kosmicznych rozwiązań, które wyłonią się z nadchodzącego hackathonu”.
Organizatorzy:
Polska edycja CASSINI Hackathon odbywać się będzie w Parku Technologicznym w Krakowie i zorganizowana zostanie we współpracy m. in. z Polską Agencją Kosmiczną oraz ESA BIC Poland. KPT aktualnie wspiera ponad 500 start-upów. Prowadzi szkolenia, doradza oraz tworzy przestrzeń do networkingu w ramach programów inkubacji oraz rozwojowych. Wśród prelegentów znajdą się Michał Chwieduk (szef ESA BIC Polska) oraz Waldemar Franczak (CEO, Spectator Sp. z o.o.), a uczestnicy mają szansę wygrać ponad 10 000 PLN.
Rejestracja na 6 CASSINI Hackathonu prowadzona jest na: https://www.cassini.eu/hackathons/poland?mtm_campaign=6CHLOPLPR
Źródło informacji: Cosmoz