EcoGenerator przyjął 176 tys. ton odpadów w 2022 roku

Czas1 min

2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów, które dotarły dzięki około 14 tys. dostaw.

Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88 tys. 500 MWh oraz ponad 737 tys. GJ. Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja wyniosła niecałe 65 tys. 500 MWh oraz prawie 726 tys. GJ. Wytworzona z odpadów energia elektryczna trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin, a także ich odbiór na podstawie porozumień zawartych między Gminą i innymi gminami, związkami celowymi gmin, to strumień ok. 70 proc. odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to tzw. odpady pozyskane komercyjnie pochodzące od różnych dostawców. Należy podkreślić, że odpady, które trafiają do EcoGeneratora pochodzą tylko i wyłącznie z terytorium Polski.

2022 r. rozpoczęto od wymiany szczęk w najbardziej reprezentatywnym urządzeniu zakładu. Po czterech latach zasypywania lejów i mieszania odpadów, żółte szczęki wielkiej stalowej „łapy” bardzo się zniszczyły. Pod wpływem tarcia w niektórych miejscach blacha poszycia oderwała się i zwinęła w rulon. Po remoncie chwytak był jak nowy.

Źródło: Ecogenerator/Zdjęcie: Ecogenerator.eu

Zostaw komentarz