Politechnika Gdańska została liderem międzynarodowego projektu Urban ElemenTREE, który ma na celu kompleksowe zbadanie wpływu drzew na jakość życia w miastach europejskich. W obliczu drastycznego spadku średniej długości życia miejskich drzew w ostatnich dekadach, naukowcy chcą zintegrować wiedzę z zakresu architektury, urbanistyki, inżynierii środowiska oraz chemii, aby odwrócić ten niekorzystny trend.
Projekt o wartości 1,83 mln euro, finansowany w ramach międzynarodowego partnerstwa Driving Urban Transitions, obejmie badania w pięciu europejskich miastach: Gdańsku, Göteborgu, Aarhus, Antwerpii oraz Florencji. Kierownikiem przedsięwzięcia jest dr inż. arch. Joanna Badach z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
„Badania nad drzewami rosnącymi w miastach są oczywiście prowadzone, ale są to często badania wycinkowe. W projekcie zbieranie danych zostanie uzupełnione o nowe, przekrojowe badania w bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami miastach. Zastosujemy nowe metody badawcze i techniki, np. naziemne i powietrzne systemy pomiarowe, symulacje numeryczne czy niskokosztowe techniki oceny parametrów drzew” – wyjaśnia dr Badach.
W skład zespołu badawczego wchodzą naukowcy z trzech wydziałów Politechniki Gdańskiej: Architektury, Chemicznego oraz Inżynierii Lądowej i Środowiska. Ich zadaniem będzie koordynacja interdyscyplinarnych kampanii pomiarowych, kompleksowa analiza wyników oraz ich przełożenie na wytyczne planistyczne i projektowe. Badacze stworzą także zaawansowane analizy przestrzenne i bazy danych, które znajdą zastosowanie w urbanistyce i architekturze.
Jednym z głównych celów projektu, który potrwa do końca 2027 roku, jest stworzenie cyfrowego atlasu drzew z kompleksowymi danymi oraz odwzorowaniami drzew. „Dzięki temu decydenci i projektanci będą mogli analizować optymalne strategie sadzenia drzew, co przyczyni się do poprawy warunków panujących na obszarach miejskich” – tłumaczy kierowniczka projektu.
Urban ElemenTREE jest kontynuacją badań pilotażowych prowadzonych wcześniej przez naukowców z Wydziału Architektury PG w ramach projektu „Zieleń miejska, a poprawa jakości powietrza”. W pilotażowym projekcie badano wpływ obecności drzew na jakość powietrza na jednym z ruchliwych skrzyżowań w gdańskim Wrzeszczu, gdzie przez 12 miesięcy monitorowano lokalną jakość powietrza za pomocą specjalnie zbudowanej sieci niskokosztowych czujników.
W skład gdańskiego Miejskiego Żywego Laboratorium wchodzi Politechnika Gdańska, Fundacja To Get There, DACSYSTEM sp. z o.o. oraz Gmina Miasta Gdańska. Międzynarodowe konsorcjum obejmuje uczelnie i instytucje nieakademickie z pięciu krajów: Belgii, Danii, Polski, Szwecji i Włoch.