Instytut Technologii i Innowacji Politechniki Białostockiej oraz Veolia EKOZEC rozpoczynają realizację projektu badawczo-rozwojowego, który pozwoli opracować ekologiczną, efektywną i ekonomiczną metodę zagospodarowania odpadów przemysłowych. Dzięki temu uboczne produkty spalania pochodzące z branży energetycznej, będą mogły być przetwarzane na pełnowartościowe materiały dla branży budowlanej. Działania będą realizowane na mocy umowy o współpracy podpisanej 16 września 2024 r.
Projekt B+R będzie realizowany we współpracy spółki celowej Politechniki Białostockiej oraz Veolia EKOZEC, należącej do Grupy Veolia, która wdraża użyteczne, praktyczne rozwiązania w zakresie zarządzania wodą, odpadami i energią. Celem projektu jest opracowanie technologii pozwalającej na wykorzystanie popiołów i pyłów do produkcji pełnowartościowego kruszywa wykorzystywanego w sektorze budownictwa drogowego. Zadaniem naukowców uczelni będzie stworzenie rozwiązania uszlachetnienia mieszanek popiołowych oraz popiołowo-żużlowych, a więc pozbawienie ich metali ciężkich. Projekt zrealizują naukowcy z Politechniki Białostockiej współpracujący z Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.
Doświadczenie naukowców Politechniki Białostockiej, którzy od lat prowadzą badania i opracowują innowacje w zakresie recyklingu materiałów budowlanych, z pewnością przyczyni się do sukcesu w realizacji projektu. Działania podejmowane w ramach współpracy nad ekologicznym wykorzystaniem odpadów przemysłowych wpisują się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zagospodarowanie UPS, czyli ubocznych produktów spalania (substancji mineralnych powstałych ze spalania węgla, biomasy oraz odpadów komunalnych), może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Przede wszystkim odpady nie są składowane, ponieważ zastępują surowce naturalne, takie jak gips czy kruszywo. To z kolei zmniejsza potrzebę ich wydobycia, a co za tym idzie – emisję dwutlenku węgla. Jest to szczególnie istotne w kontekście polityki ochrony klimatu.
– Jednym z naszych kluczowych projektów będzie zagospodarowanie popiołów, pyłów i żużli pochodzących z instalacji termicznego przekształcania odpadów. Widzimy, że na rynku jest zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, które pomagają domknąć koło obiegu zamkniętego. Dzięki współpracy z Politechniką Białostocką chcemy opracować najbardziej efektywną operacyjnie i kosztowo metodę przetwarzania tego typu odpadów. Naszym celem podstawowym jest przetworzenie pozostałości z zakładów termicznego przekształcania odpadów w finalne produkty zgodnie z ideą circular economy. Patrząc na doświadczenia Politechniki Białostockiej na pewno pozyskaliśmy dobrego partnera do działań badawczo-rozwojowych – mówił po podpisaniu umowy partnerskiej Maciej Piwecki, prezes Veolii EKOZEC.
– Naszym zadaniem będzie zaproponowanie kompleksowego rozwiązania – wychodzimy od koncepcji, w jaki sposób ten materiał, który jest problematyczny, wydobyć z odpadu, a następnie opracowujemy rozwiązanie natury technologicznej. Wykonamy prototyp, który następnie przetestujemy, wprowadzimy niezbędne, wymagane przez klienta korekty, by ostatecznie oddać rozwiązania jako skutecznie działające – wyjaśniał Tomasz Stypułkowski, prezes zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o.
Projekt będzie realizowany pod kierownictwem jednego z pracowników Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, ale niewykluczone, że zaangażowani będą również pracownicy z innych wydziałów Politechniki Białostockiej, a także – o ile zajdzie taka potrzeba – eksperci rynkowi. A jak w ogóle doszło do współpracy, która łączy świat nauki ze światem biznesu?
– Przeprowadziliśmy swego rodzaju casting z różnymi instytucjami funkcjonującymi na rynku. W ramach prowadzonych rozmów wytypowaliśmy kilka instytutów, które w naszej ocenie najlepiej mogłyby rozwiązać tego typu zadanie. Ostatecznie Politechnika Białostocka i jej Instytut Innowacji i Technologii okazały się bezkonkurencyjne w tej stawce. Zaważyła po pierwsze sama koncepcja technologiczna i pomysł na to, jak przeprowadzić ten projekt. Przedstawiony przez Instytut pomysł na zagospodarowanie odpadów był najbardziej unikatowy i w naszej ocenie również najbardziej uzasadniony pod względem ekonomicznym. Znaczenie miało również samo podejście biznesowe Politechniki Białostockiej do współpracy z klientem przemysłowym, takim jakim jest Veolia EKOZEC, które szło również w parze ze zrozumieniem naszych potrzeb i rynku, na którym działamy – podsumowuje prezes spółki Veolia EKOZEC.
Projekt będzie realizowany do września 2025 roku. Liczymy, że jego efekt zadowoli obu partnerów i będzie miał wpływ na pomyślne przeprowadzenie ekologicznej transformacji oraz działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. został utworzony w 2011 roku jako spółka celowa uczelni, służąca budowaniu trwałej współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Jedynym właścicielem spółki jest Politechnika Białostocka. W ramach Instytutu działają: Zakład Produkcji Doświadczalnej i Usług Technicznych, Biuro Transferu Technologii, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej.
W 2021 roku Instytut Innowacji i Technologii uzyskał status Centrum Badawczo-Rozwojowego, nadany przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. W tym samym roku został zdobył tytuł „Symbol Synergii Nauki i Biznesu”. Wyróżnienie to przyznała kapituła powołana przez redakcję „Monitora Biznesu”, niezależnego dodatku do „Rzeczpospolitej” oraz „Monitora Rynkowego”, niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”. W 2023 roku Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. otrzymał Diament Miesięcznika Forbes, nadany w kategorii przedsiębiorstw o poziomie przychodów od 5 do 50 mln złotych w województwie podlaskim. Warto zauważyć, że w tegorocznym rankingu firm o największej dynamice wzrostu wartości, który przygotował Forbes, IIiT PB jako jedyny reprezentował spółki celowe uczelni wyższych.
Veolia EKOZEC od prawie 30 lat wciela w życie ideę gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy). Spółka zarządza odpadami przemysłowymi, które przetwarza w cenne surowce znajdujące ponowne zastosowanie w gospodarce, a także tworzy na ich bazie nowe produkty. Swoją ofertę kieruje do takich branż jak energetyka (zagospodarowanie Ubocznych Produktów Spalania), budownictwo, automotive, logistyka, produkcja spożywcza i przemysł.
Źródło: Politechnika Białostocka