Inwestorzy w Polsce dysponują 17 GW mocy w nowych instalacjach PV

Czas2 min

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawia najnowszą bazę danych projektów fotowoltaicznych w Polsce – stan na koniec i kw.  2024. W zestawieniu znalazło się blisko pięć tysięcy aktualnie realizowanych projektów PV, znajdujących się na różnych etapach zaawansowania  w procesie inwestycyjnym – począwszy od wydania warunków przyłączenia, przez zawarcie umów przyłączeniowych, aż po uzyskanie pozwoleń budowlanych.

Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku łączna moc wszystkich projektów wynosiła 17,05 GW, z czego za prawie połowę mocy (49%) odpowiadały projekty powyżej 50 MW stanowiące zaledwie 2% liczby wszystkich projektów. Wbrew przeszkodom związanych z utrudnieniami w dostępie do sieci energetycznej  i pomimo okresu malejących cen energii, boom deweloperski w fotowoltaice trwa.

Pół roku wcześniej na rynku, gotowych do realizacji lub sprzedaży było 18 GW projektów (informacja IEO z 3-go listopada 2023), czyli tylko o ok. 1 GW mniej niż obecnie (w tym czasie, zgodnie z danymi ARE, do sieci przyłączono ok. 0,7 GW nowych mocy w elektrowniach PV o mocy powyżej 50kW i te projekty zostały usunięte z bazy danych).  

4466 nowych projektów (o łącznej mocy 16 042 MW ) ma już wydane warunki przyłączenia, 44% z nich ma zawarte umowy przyłączeniowe, a 47% posiada wydane pozwolenia budowlane. Aktualna  baza danych inwestorów i operatorów funkcjonujących farm PV na koniec 2023 roku zawierała podobną liczbę – 4870 instalacji PV powyżej 50 kW.  To pokazuje, że rynek fotowoltaiki dużych instalacji PV w Polsce ma w najbliższych latach solidne fundamenty do dalszego rozwoju (wykorzystany potencjał to tylko 50%)  i jest to dobrym prognostyk dla przyszłych inwestycji w tej branży i dla całego łańcucha dostaw.

Baza danych uwzględnia również ranking największych zidentyfikowanych deweloperów i inwestorów. Pod względem wielkości portfela projektów, na czele znajduje się Qair Polska, z projektami o łącznej mocy 930,5 MW oraz Optima Wind realizująca jeden spektakularny projekt o mocy 500 MW. Na trzecim miejscu plasuje się Alseva Innowacje realizująca 89 projektów o łącznej mocy 484 MW.

Pod względem geograficznym, województwo wielkopolskie prowadzi z punktu widzenia liczby wszystkich projektów (557 projektów o łącznej mocy  2GW) jak również pod względem projektów  z wydanymi pozwoleniami na budowę (272 projekty o łącznej mocy 0,7 GW). Baza danych zawiera dokładne lokalizacje wszystkich projektów oraz wykaz zidentyfikowanych inwestorów (2039 projektów o łącznej mocy 10,2 GW).

Mapa przedstawiająca wszystkie projekty w bazie z podziałem na województwa,
źródło: ieo.pl

Zaktualizowana i kompletna baza danych wraz z szczegółowymi analizami jest już dostępna na stronie IEO

Źródło: ieo.pl