Pojawił się katalog dobrych praktyk w zbieraniu bioodpadów

Celem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w tym odpadów ulegających biodegradacji, jest ograniczanie ilości odpadów trafiających na składowiska, ponowne wykorzystywanie produktów, pozyskanie surowców wtórnych oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. W zależności od dostępnej infrastruktury selektywnie zebrane bioodpady mogą być kierowane do kompostowni czy biogazowni, stąd występujące między gminami w Polsce i z innych krajów podobieństwa i różnice w systemach zbiórki odpadów. Od sprawności systemu gospodarki odpadami zależy jakość środowiska, w którym żyjemy.

Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce oraz innych krajach europejskich wzrasta poziom recyklingu i odzysku odpadów, co wynika z regulacji unijnych i krajowych. Te same regulacje stawiają przed gminami kolejne wyzwania w zakresie coraz wyższego poziomu recyklingu i ograniczania składowania odpadów.

Katalog dobrych praktyk w zbieraniu bioodpadów, fot. IOS-PIB
Katalog dobrych praktyk w zbieraniu bioodpadów, fot. IOS-PIB

W “Katalogu dobrych praktyk w zbieraniu bioodpadów” przedstawiono przykłady dobrych praktyk w zbiórce bioodpadów z Polski, Norwegii i innych państw europejskich, gdzie od wielu lat obowiązują sprawne systemy gospodarowania odpadami ulegającymi biodegradacji. Chcielibyśmy, aby te przykłady były wskazówką do podejmowania działań na rzecz usprawnienia systemów zbierania bioodpadów i ich dalszego przetwarzania.

Źródło: Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy