Komisja Europejska wybuduje w Sewilli pierwszy budynek o zerowej emisji netto

fot. Komisja Europejska
fot. Komisja Europejska
Czas1 min

Komisja Europejska rozstrzygnęła przetarg na budowę nowej siedziby Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) w Sewilli. Projekt, który zostanie zrealizowany przez konsorcjum Constructora San José S.A. i Sociedad Española de Montajes Industriales S.A., ma być pionierskim przykładem architektury o zerowym śladzie węglowym wśród instytucji europejskich.

Innowacyjny projekt, inspirowany tradycyjną architekturą Sewilli, zakłada stworzenie kopulastego dachu pokrytego panelami fotowoltaicznymi. Konstrukcja, wsparta na wysokich kolumnach, będzie zacieniać plac, ogród oraz sam budynek, tworząc przestrzeń publiczną dostępną dla mieszkańców.

Kluczowym założeniem jest całkowita kompensacja emisji związanych zarówno z budową, jak i eksploatacją obiektu. Ma to zostać osiągnięte głównie poprzez produkcję energii słonecznej, która znacznie przekroczy własne potrzeby operacyjne budynku.

Wnętrze zostanie podzielone funkcjonalnie – na parterze znajdą się przestrzenie spotkań i strefy społeczne, natomiast na wyższych kondygnacjach ulokowane będą biura i jednostki badawcze. Projekt przewiduje elastyczną konfigurację pomieszczeń, umożliwiającą adaptację do przyszłych potrzeb. W konstrukcji wykorzystane zostaną lokalne materiały, w tym wapień, drewno i ceramika.

Nowa siedziba JRC powstanie w dzielnicy Isla de la Cartuja jako efekt współpracy między Komisją Europejską, władzami Sewilli, rządem Andaluzji i rządem Hiszpanii. Obecnie w sewilskiej placówce JRC, działającej od 1994 roku, pracuje ponad 400 międzynarodowych ekspertów, wspierających kluczowe polityki europejskie w obszarach gospodarki cyfrowej, sztucznej inteligencji, innowacji i zrównoważonego rozwoju.

Realizacja projektu rozpocznie się po uzyskaniu zgody władz budżetowych Unii Europejskiej – Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.