Kopalnia miedzi Sierra Gorda zasilana energią z OZE

Sierra Gorda, źródło: KGHM
Sierra Gorda, źródło: KGHM
Czas1 min

Należąca do polskiej spółki KGHM chilijska kopalnia Sierra Gorda działa wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z OZE – informuje spółka. Do kopalni dostarczana jest energia pochodząca z powstającej elektrowni fotowoltaicznej, zlokalizowanej w rejonie Antofagasta.

Jak czytamy w komunikacie, od początku stycznia do kopalni Sierra Gorda dostarczana jest energia elektryczna pochodząca z portfolio firmy AES Andes składającego się z energii wiatrowej, słonecznej, hydroelektrycznej i systemów magazynowania energii. W efekcie w ciągu dnia kopalnia jest zasilana energią elektryczną z OZE. Natomiast nocą z największego w Ameryce Łacińskiej magazynu energii, który jest częścią zasobów AES Andes.

– Od początku istnienia kopalnia wdrożyła szereg innowacji, jak choćby wykorzystywanie 100 proc. wody morskiej w procesach wydobywczych. Ambitne cele przełożyliśmy na rzeczywistość – mówi Mirosław Kidoń, wiceprezes ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź S.A.

Kopalnia Sierra Gorda podpisała długoterminową umowę na zakup energii elektrycznej z firmą zewnętrzną. Zużycie energii w 2023 r. jest szacowane na ok. 1310 GWh.

W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowektóre działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce Łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie.

Podobnie jak w Polsce, kopalnia Sierra Gorda wspiera pracowników i mieszkańców regionu. Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. W firmie funkcjonuje program szkoleniowy Sierra Gorda SCM Community Trainee, w ramach którego mieszkańcy miejscowości Sierra Gorda bez doświadczenia zdobywają przygotowanie do pracy w górnictwie i w wielu przypadkach zatrudnienie w lokalnej kopalni.

Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru.

W KGHM od 2021 r. obowiązuje Polityka Klimatyczna. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 r. o 30 proc. względem roku bazowego 2020. Do 2030 roku celem KGHM jest oparcie się w 50% na własnej energii elektrycznej.

Źródło: KGHM

Zostaw komentarz