Lepszy biometan, mniej metanu – przełomowy projekt naukowców z Łukasiewicz – INS

fot. lukasiewicz.gov.pl
fot. lukasiewicz.gov.pl
Czas3 min

Już w 2025 roku, w Kędzierzynie-Koźlu, powstanie pierwsza w Polsce biometanownia w pełni oparta na polskiej myśli technologicznej. Infrastruktura zapewni produkcję biometanu o najwyższym standardzie nie powodując emisji metanu do atmosfery. A to tylko niektóre z korzyści, które zagwarantuje.

Po długim okresie intensywnych przygotowań i prac koncepcyjno-projektowych Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych rozpoczyna realizację przełomowego projektu. To efekt współpracy trzech podmiotów: naszego instytutu, firmy Envirogas, która jest inwestorem oraz „Czysty Region” Sp. z o.o., na terenie którego powstanie nowoczesna biometanownia.

Mniej dwutlenku węgla i brak metanu

Instalacja będzie wykorzystywać specjalistyczne sorbenty opracowane przez naukowców z Łukasiewicz – INS. Są to substancje, których używa się w przemyśle chemicznym do oczyszczania gazów syntezowych. Czerpanie inspiracji i rozwiązań z przemysłu chemicznego i ich aplikowanie do obszaru produkcji biometanu to krok milowy dla sektora biogazu. Kluczową przewagą rozwiązania i nowatorskiej technologii jest to, że instalacja nie będzie emitować metanu do atmosfery, co do tej pory nie było możliwe. Fakt ten dodatkowo podkreśla jej innowacyjność i ekologiczny charakter.

Ten projekt znacząco przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki zastosowanej technologii uda się nie tylko zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, ale także nie powodować dodatkowej emisji metanu, który dziś przy takiej produkcji trafia do atmosfery. Tym samym nasze rozwiązanie wpisuje się w politykę klimatyczną, stanowiąc istotny krok w realizacji celów związanych z ograniczaniem zmian klimatycznych oraz promowaniem zrównoważonego rozwoju.dr inż. Bartosz Moszowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju NitroSynCat w Łukasiewicz – INS, autor koncepcji projektu.

Ale to nie wszystko. Biometan produkowany przez modułową instalację spełni najwyższe standardy jakościowe, zgodne z wymaganiami czołowych operatorów gazociągów oraz dostawców gazu w Polsce. W przeciwieństwie do gazu ziemnego jest źródłem odnawialnym, co czyni go bardziej przyjaznym dla środowiska.

Projekt zgodny z celami UE

A skąd nasza walka o biometan? Metan jest wskazywany jako drugi, obok dwutlenku węgla, gaz odpowiedzialny za zjawisko globalnego ocieplenia. W ramach unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030 zostały wypracowane cele wskazujące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zwiększeniu udziału wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz efektywności energetycznej. Docelowo w krajowym planie na rzecz energii i klimatu, długoterminowym i strategicznym kierunkiem jest całkowita dekarbonizacja sektora energetycznego do 2050 roku.

Szansą Polski dla osiągnięcia celów polityki energetycznej UE jest m.in. rozwijający się rynek biogazowy, kierunku polityki energetycznej w postaci zwiększenia udziału energii odnawialnej oraz zmniejszenia emisji metanu. Biogaz jest jednym z kluczowych źródeł energii odnawialnej. Powstaje on w wyniku rozkładu materii organicznej, tzw. biomasy z odpadów rolniczych, odpadów pochodzących z przemysłu spożywczego, osadów ściekowych. Biogaz to odnawialne źródło energii i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych paliw, która może być wykorzystana na wiele sposobów.

Warto podkreślić, że nasza instalacja będzie jedną z pierwszych tego typu instalacji budowanych w Polsce i pierwszą opartą na polskiej technologii.

To historyczny moment dla naszego instytutu, ale również dla partnerów tego przedsięwzięcia oraz całej branży energetycznej w Polsce. Kluczem do tego sukcesu są ludzie – autorzy technologii, najlepsi fachowcy, których ściągamy do naszego instytutu, aby tworzyć skuteczne rozwiązania dla biznesu. Dla mnie, jako menedżera, jest to dowód na to, że odważne decyzje zarządcze i zaufanie do pracowników przynoszą spektakularne efekty -prof. dr hab. Janusz Igras, dyrektor Łukasiewicz – INS

Uruchomienie instalacji planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku.

Biometanownia to nie wszystko

Zespół Grupy Badawczej Dekarbonizacja Przemysłu, który powstał w Łukasiewicz – INS w ubiegłym roku, może się pochwalić też innymi osiągnięciami w obszarze współpracy z przemysłem. Jest to m.in. budowa i uruchomienie instalacji badawczej do wydzielania wodoru z gazu koksowniczego w koksowni Przyjaźń Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Dąbrowie Górniczej. To przedsięwzięcie realizujemy wspólnie z Instytutem Technologii Paliw i Energii z Zabrza. Instalacja będzie produkować wodór przeznaczony do zastosowania w pojazdach z ogniwami paliwowymi typu PEM, co jest kluczowe dla rozwoju ekologicznych technologii transportowych.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz