Lightsource bp podpisała z Microsoftem pierwszą umowę na sprzedaż energii PV w Polsce

Czas1 min

Lightsource bp, spółka należąca do koncernu bp, podpisała z koncernem Microsoft długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA) produkowanej z projektu fotowoltaicznego. Podpisanie tej umowy stanowi przełomowy krok dla obu firm, ponieważ to pierwszy tego typu kontrakt zawarty w Polsce

Produkcja energii elektrycznej w Polsce jest jedną z bardziej emisyjnych w Unii Europejskiej, dlatego energia odnawialna odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w kraju i całym regionie. Zawarcie długoterminowej umowy PPA zapewni Microsoft odbiór energii z instalacji o mocy 40 MW i umożliwi zasilanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w około 46 tysięcy MWh bezemisyjnej, zielonej energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu ponad 21 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce. Umowa wspiera również cel Microsoftu – zasilanie w 100 % bieżącej działalności zieloną, czystą energią do 2025 roku.

 – Energia słoneczna ma do odegrania ogromną rolę w transformacji energetycznej Polski.
W ciągu ostatnich dwóch lat, od kiedy Lightsource bp rozpoczął działalność w Polsce, nasz zespół zbudował portfel projektów PV o łącznej mocy ok 2,5 GW. Umowa z Microsoftem jest wkładem naszej firmy w ekologiczną przyszłość Polski i wspiera dekarbonizację rozwijającej się polskiej gospodarki – podkreśliła Kareen Boutonnat, dyrektor generalna Lightsource bp na Europę i region Azji i Pacyfiku

– Aktywność Microsoft Azure systematycznie się rozwija i rozszerza na nowe regiony. Cieszymy się, że możemy zrealizować naszą pierwszą umowę z Lightsource bp, dzięki której możemy przyspieszyć dekarbonizację polskiej gospodarki i wypełnić nasze zobowiązanie do bycia bezemisyjnym do 2030 roku – powiedział Adrian Anderson, dyrektor generalny ds. energii odnawialnej i bezemisyjnej w Microsoft.

Microsoft dostarcza platformę rozwiązań, które są dla innych fundamentem do rozwoju – lepszego życia obywateli, transformacji polskich przedsiębiorstw, szkół, urzędów i ekspansji polskich firm IT – Partnerów Microsoft – którzy tworzą własne rozwiązania w oparciu o technologię Microsoft. Aspiracją firmy w Polsce jest przyczynianie się do powstania Polskiej Doliny Cyfrowej, w której technologia pozwala akcelerować rozwój polskich przedsiębiorstw i organizacji.

Źródło: Lightsource bp

Posted in OZE