Międzynarodowe partnerstwo na rzecz rozwoju biogazu w regionie bałtyckim

Obszar wiejski, fot. Efre/Pexels
Obszar wiejski, fot. Efre/Pexels

Polska Organizacja Biometanu (POB) rozpoczęła międzynarodową współpracę mającą na celu rozwój sektora biogazowego w regionie Morza Bałtyckiego. Projekt, finansowany przez Instytut Szwedzki, łączy partnerów ze Szwecji, Polski i Ukrainy w działaniach na rzecz rozwoju nowoczesnych rozwiązań biogazowych.

Inicjatywa koncentruje się na opracowywaniu efektywnych metod produkcji biometanu i bio-nawozów, co ma wspierać zrównoważony rozwój i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. W ramach projektu zaplanowano organizację warsztatów, prezentacji oraz wizyt studyjnych w biogazowniach, umożliwiających praktyczne poznanie nowoczesnych technologii.

-Współpraca międzynarodowa jest kluczowa dla rozwoju sektora biogazu i osiągania ambitnych celów zrównoważonego rozwoju – podkreślił Michał Tarka, Dyrektor Generalny POB, dodając, że projekt przyspieszy wdrażanie nowoczesnych technologii biometanowych w Polsce i regionie.

Do kluczowych partnerów projektu należą: Uniwersytet w Linköping (Szwecja), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Państwowy w Sumach (Ukraina), POB oraz Stowarzyszenie Bioenergii Ukrainy.

POB, założona we wrześniu 2022 roku, zrzesza ekspertów branżowych i przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych. Obecnie w Europie funkcjonuje 1548 wytwórni biometanu. Organizacja skupia znaczące podmioty rynkowe, w tym Veolię Energia Polska, Orlen Południe, Gaz-System, oraz inne kluczowe firmy z sektora. Głównym celem POB jest rozwój rynku biometanowego, który ma przyspieszyć transformację energetyczną i paliwową oraz wzmocnić niezależność energetyczną kraju.