Naukowcy UAM zbierają fusy po kawie. Dadzą im drugie życie

Czas1 min

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM nadają kawowym fusom drugie życie. Realizują projekt, w którym mogą one znaleźć zastosowanie jako napełniacze tworzyw sztucznych. Kawowe fusy mogą być cennym surowcem, wykorzystywanym jako materiał do produkcji wielu codziennych wyrobów, zastępując, lub zmniejszając zużycie tworzyw sztucznych produkowanych z ropy naftowej.

– Jeśli dodatkowo do produkcji tych wyrobów użyjemy polilaktydu – polimeru wytwarzanego z produkcji roślinnej, uzyskujemy niskoemisyjne i przyjazne materiały – wyjaśnia prof. Robert Przekop z CZT.

Właśnie tym zajmują się naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, którzy pod kierownictwem dr Bogny Sztorch realizują badania w ramach projektu międzynarodowego M-ERA NET – PolyBioMat – Polylactide-based multifunctional materials. Celem projektu jest opracowanie przyjaznych materiałów kompozytowych, które mogą zastąpić plastik produkowany z ropy i będą w pełni oparte o surowce roślinne. W ramach projektu powstają materiały, w których fusy kawowe mogą dostać szansę na ponowne wykorzystanie.

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, prof. Robert Przekop: Takie działania nazywa się Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Chcemy tak kierować obiegiem materiałów, aby były jak najdłużej wykorzystywane. W trosce o środowisko, naszą planetę podejmujemy działania, które mają ograniczyć negatywny wpływ uprzemysłowienia oraz konsumpcyjnego stylu życia. Jednym z takich kierunków jest uczynienie tego, co używamy na co dzień użytecznym również po spełnieniu swojej funkcji, tak aby nie stało się odpadem obciążającym środowisko. Wytworzenie każdego materiału, z którego zbudowana jest nasza cywilizacja, wiąże się ze zużyciem energii, a więc z emisją dwutlenku węgla. Nadając odpadom materiałowym nowe życie, ograniczamy emisje.

W badaniach zespołu naukowców pomagają chętni pracownicy UAM, który w ramach swoich działów otrzymali białe pojemniki i zbierają w nich fusy z wypitych kaw. Minimum raz w tygodniu pojemniki są odbierane.

W tej sposób pracownicy nie tylko angażują się w prowadzone badania, ale także wdrażają ekologiczne rozwiązania w miejscu pracy.

Fot. UAM

Źródło: UAM Poznań