Rozstrzygnięto konkurs w ramach „Funduszu badań i działań na rzecz ochrony środowiska na obszarze Lubelskiego Zagłębia Węglowego”, który powstał na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy Lubelskim Węglem Bogdanka a Poleskim Parkiem Narodowym. 7 maja br. w siedzibie PPN w Urszulinie odbyło się spotkanie z lubelskimi naukowcami, których projekty uzyskały dofinansowanie.
W imieniu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dwie umowy podpisał prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Wiesław Gruszecki. W spotkaniu uczestniczyli także kierownicy zwycięskich projektów: dr hab. Stanisław Chmiel, prof. UMCS z Katedry Hydrologii i Klimatologii oraz dr hab. Paweł Buczyński, prof. UMCS z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody.
Jak podczas wydarzenia tłumaczyła Agata Kostarz, z-ca dyrektora ds. strategii i zrównoważonego rozwoju w LW Bogdanka.
-Naszą intencją jest zaangażowanie naukowców z rodzimych uczelni do przebadania, a następnie kooperacji we wdrożeniu działań służących minimalizowaniu oddziaływania działalności wydobywczej na ekosystemy Poleskiego Parku Narodowego. To także element wspomagający realizację działań ochronnych stojących przed Parkiem, które wynikają z Planu ochrony dla PPN ustanowionego przez Ministra Środowiska – powiedziała Agata Kostarz,
Pracownicy Uniwersytetu będą prowadzić na terenie Poleskiego Parku dwa projekty badawcze. Zespół pod kierownictwem prof. Stanisława Chmiela zrealizuje „Wdrożenie systemu monitoringu hydrometeorologicznego do operacyjnego diagnozowania i zarządzania ekosystemami wodnymi PPN”. Z kolei naukowcy pod przewodnictwem prof. Pawła Buczyńskiego zbadają „Torfianki w Lesie Bagno jako siedliska wtórne i ostoje dla owadów związanych z torfowiskami przejściowymi i wysokimi w Poleskim Parku Narodowym. Inwentaryzacja, ewaluacja, ochrona”.
Źródło: UMCS