Pierwsza instalacja europejskiego komputera kwantowego w Poznaniu

nKomputer, fot. biznesalert.pl
nKomputer, fot. biznesalert.pl
Czas1 min

Na horyzoncie wspólne przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali. EuroHPC JU oraz firma AQT podpisały kontrakt, którego efektem będzie instalacja w Polsce pierwszego europejskiego komputera kwantowego EuroHPC JU, w ramach projektu EuroQCS-Poland. System będzie oparty na technologii spułapkowanych jonów (narzędzie wykorzystywane w nowoczesnej fizyce atomowej) i będzie miał ponad 20 programowalnych kubitów (bitów kwantowych, kwantowych odpowiedników klasycznego bitu, który jest podstawową jednostką klasycznej informacji).

Szerokie zastosowanie

Komputer kwantowy to rodzaj komputera, który wykorzystuje zasady mechaniki kwantowej do przetwarzania informacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych komputerów, które używają bitów do przetwarzania informacji, komputery kwantowe używają kubitów. Kubit to jednostka informacji kwantowej, która może istnieć w wielu stanach jednocześnie, co pozwala komputerom kwantowym na przetwarzanie ogromnej ilości danych w bardzo krótkim czasie. Sprzęt ten ten będzie wykorzystywany do badań naukowych i innowacyjnych zastosowań. Użytkownikami będą naukowcy, przedstawiciele przemysłu i sektora publicznego z całej Europy. Komputer kwantowy zostanie zintegrowany z klasycznym systemem superkomputerowym, co pozwoli na rozwijanie nowych rozwiązań hybrydowych. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie badań w dziedzinach takich jak optymalizacja kwantowa, chemia kwantowa, badania materiałowe i uczenie maszynowe. Projekt EuroQCS-Poland będzie wspierał rozwój szerokiego wachlarza aplikacji kluczowych dla europejskiego przemysłu, nauki oraz społeczeństwa.

Komputer kwantowy PCSS, fot. PAN
Komputer kwantowy PCSS, fot. PAN

Supersprzęt w Poznaniu

Komputer stanie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), gdzie zostanie zintegrowany z infrastrukturą HPC. Dzięki temu użytkownicy z całego kraju będą mieli do niego zdalny dostęp. Projekt EuroQCS-Poland jest realizowany przez konsorcjum, na czele którego stoi PCSS. W skład konsorcjum wchodzą również: Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Creotech Instruments S.A. i Uniwersytet Łotewski.

Całkowity koszt instalacji komputera kwantowego EuroQCS-Poland to 12,28 milionów euro. Połowę tej kwoty zapewnia EuroHPC JU, a drugą połowę Ministerstwo Cyfryzacji.

Źródło: PAN