Politechnika Białostocka udostępnia raport poświęcony realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju

Czas4 min

Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB oraz Rektor Politechniki Białostockiej, poinformowała o opublikowaniu raportu poświęconego realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju określonych w rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 25 września 2015 r.

-Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju jest szczególnie ważna, doświadczamy bowiem skutków globalnej pandemii, zmian klimatycznych, kryzysu uchodźczego oraz innych wydarzeń, które wymagają od nas przyjęcia aktywnej postawy. Szczególna rola w kształtowaniu i realizacji celów zrównoważonego rozwoju przypada uczelniom i jednostkom naukowym, których zadaniem jest kształcenie i postęp naukowy ukierunkowany na rozwiązywanie wyzwań społecznych, technicznych i środowiskowych, a także wzorcowe zmniejszanie środowiskowego śladu swojej działalności – powiedziała.

Politechnika Białostocka sukcesywnie wdraża opracowaną w Uczelni Strategię Zrównoważonego Rozwoju „Moja Zielona Politechnika” oraz Strategię Społecznej Odpowiedzialności Politechniki Białostockiej. Jako pierwsza uczelnia w Polsce północno-wschodniej zainicjowaliśmy kształcenie i prowadzenie badań naukowych w oparciu o standardy zasad ESG (Environmental, Social and Governance). Dołączając do liderów zmian w środowisku akademickim upowszechniamy ideę postaw etycznych i równościowych przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem oczekiwań i potrzeb pracowników i studentów Politechniki Białostockiej. Cele zrównoważonego rozwoju stanowią drogowskaz, który pomaga skoncentrować działania na kluczowych obszarach: ludziach, planecie, dobrobycie, pokoju i partnerstwie.

Na przestrzeni ostatnich lat Politechnika Białostocka realizowała projekty i inicjatywy, które przyczyniły się do budowania bezpiecznego i przyjaznego środowiska zarówno na terenie Uczelni, jak i w naszym otoczeniu. Nasi pracownicy i studenci z entuzjazmem włączają się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, które znajdują odzwierciedlenie w liczbie publikacji i projektów naukowo-badawczych dotyczących takich zagadnień jak: innowacyjne kształcenie, efektywność energetyczna, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, działania w dziedzinie klimatu oraz odpowiedzialna współpraca z otoczeniem.
Z pełnym przekonaniem pragnę podkreślić, że nasze działania w zakresie zrównoważonego rozwoju mają na celu kształcenie odpowiedzialnych liderów, prowadzenie zaawansowanych badań naukowych oraz realizowanie działań prospołecznych zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju. Niniejszy raport stanowi zarówno podsumowanie dotychczasowych działań, jak i inspirację dla nas wszystkich, by kontynuować prace na rzecz lepszej przyszłości naszej wspólnej planety.

W raporcie za rok 2023 zaprezentowano liczne działania podejmowane przez społeczność Politechniki Białostockiej na rzecz środowiska, społeczeństwa i gospodarki, które wskazują kierunek, w jakim nasza Uczelnia podąża w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W 2023 roku cała społeczność zaangażowała się w akcję „Niech się zazieleni”, sadząc niemal 1200 krzewów i bylin na terenie kampusu. Na uczelni uruchomili Program profilaktyki zdrowia psychicznego skierowany zarówno do studentów jak i pracowników, dążąc do zwiększania społecznej świadomości poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, a także wspierając walkę ze stygmatyzacją społeczną.

W 2023 r. zakończona została termomodernizacja dwóch najstarszych budynków (budynku Ogólnotechnicznego oraz budynku Wydziału Mechanicznego). Konsekwentnie prowadzili też prace nad modernizacją oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, które pozwoliły na 8,3% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w stosunku do roku 2022. Rozpoczęli kompleksową przebudowę kolejnego Domu Studenta (Nr 2 – Beta), w ramach której nastąpi modernizacja węzłów sanitarnych pomieszczeń mieszkalnych. Całość inwestycji to koszt blisko 15 mln PLN. W pozostałych obiektach sukcesywnie będą montowane armatura automatycznie regulującą pobór wody.

Co ważne, w różnorodne działania promujące ochronę i zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych angażowały się też studenckie koła naukowe. Połączone siły studentów z kół naukowych Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz z Wydziału Inżynierii Zarządzania PB wzięły udział w akcji sprzątania lasów. W wyniku akcji pod hasłem „Plastik nie leśnik, nie musi być w lesie” zebrano ok. 2,5 tysiąca litrów śmieci i odpadów różnych rodzajów, wyrzuconych do lasu. Studenci Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Wydziału Inżynierii Zarządzania przygotowali łąkę kwietną w ogrodzie przy Domu Pomocy Społecznej, położonym nieopodal kampusu Uczelni. Łąka ma nie tylko umilać czas odwiedzającym, ale służy także podtrzymywaniu różnorodnej fauny owadów.

Wraz z 13 partnerami reprezentującymi 12 krajów należymy do europejskiego konsorcjum, które zostało utworzone w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. Projekt nosi nazwę EUROPE-LAND (Towards Sustainable Land-use Strategies in the Context of Climate Change and Biodiversity Challenges in Europe) i został dofinansowany w kwocie 6,3 mln euro ze środków programu Horyzont Europa. Mając na uwadze potrzebę implementacji zrównoważonych strategii użytkowania gruntów, projekt EUROPE-LAND skupia się na integracji nauk przyrodniczych i społecznych, aby określić, opracować, przetestować i wdrożyć zintegrowane narzędzia mające na celu usprawnienie procesu decyzyjnego dotyczącego zagospodarowania terenu. Dodatkowo projekt skupia się na budowaniu świadomości i zaangażowania interesariuszy w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych oraz wyzwaniom związanym ze zmniejszaniem się różnorodności biologicznej w Europie. Zespół badawczy Politechniki Białostockiej tworzą pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, a koordynatorami projektu są: prof. dr hab. Piotr Banaszuk oraz prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys.

Naukowcy PB wraz z przedsiębiorcami i samorządowcami, czynnie uczestniczą w spotkaniach w ramach Grupy Roboczej ds. Ekosystemu Innowacji „Dolina Rolnicza 4.0”, która skupia się na największych zasobach regionu: m.in. silnym przemyśle rolno-spożywczym. Jednym, z obszarów działań Doliny Rolniczej 4.0 jest sektor FoodTech, który ma na celu wsparcie projektów umożliwiających zwiększenie wydajności w produkcji i dystrybucji żywności, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktów spożywczych.

Źródło: Politechnika Białostocka