17 października 2024 roku Politechnika Wrocławska oraz Grupa Romgos podpisały strategiczną umowę o współpracy, której celem jest połączenie sił nauki i biznesu w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Współpraca obejmuje szeroki wachlarz działań, od badań podstawowych po zaawansowane projekty wdrożeniowe, skupiając się na sektorze energetyki, ze szczególnym naciskiem na wodór oraz odnawialne źródła energii (OZE).
Umowę o współpracy z ramienia firmy Romgos podpisał Pan Miszel Gwiazdowski – Prezes Zarządu Grupy Romgos, natomiast ze strony Politechniki Wrocławskiej Pan Prof. dr hab. inż. Piotr Młynarz – Prorektor ds. Organizacji i Infrastruktury PWr.
Główne obszary współpracy to:
- Badania i rozwój technologii energetycznych – wspólne prace nad systemami energetycznymi opartymi na wodorze, magazynowaniem energii oraz integracją OZE, takimi jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe.
- Wspólne pozyskiwanie środków – aktywne działania mające na celu zdobywanie finansowania na badania naukowe i projekty wdrożeniowe z krajowych i międzynarodowych programów wsparcia innowacji.
- Komercjalizacja wyników badań – wspólna praca nad wdrażaniem do przemysłu rozwiązań opracowanych w ramach projektów badawczych, z naciskiem na zrównoważony rozwój i technologie niskoemisyjne.
- Działania edukacyjne – współpraca w zakresie dydaktyki, w tym organizacja wspólnych szkoleń, praktyk oraz programów stażowych dla studentów i młodych naukowców.
- Promocja innowacji – wspólna obecność na targach, wystawach i konferencjach, które umożliwią prezentację wyników współpracy i budowanie sieci kontaktów biznesowych.
Grupa Romgos, dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu w branży budowlanej i energetycznej, będzie stanowiła kluczowego partnera w realizacji tych ambitnych projektów. Zespół naukowców Politechniki Wrocławskiej wniesie zaawansowaną wiedzę technologiczną oraz potencjał badawczo-rozwojowy, co stworzy wyjątkową platformę do komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań.
Koordynatorem współpracy ze strony uczelni jest dr hab. inż. Damian Derlukiewicz, profesor uczelni i zastępca dyrektora Centrum Innowacji i Biznesu. Pierwsze projekty, w tym rozwój instalacji wodorowych, mają na celu dostosowanie polskiego sektora energetycznego do wymogów nowoczesnej, niskoemisyjnej gospodarki.
Źródło: Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej