Polska branża cementowa liczy na CBAM, recykling i CCS/U

Czas2 min

Polska branża cementowa stoi przed wyzwaniem osiągnięcia celów neutralności klimatycznej, ale pojawiające się bariery jak brak regulacji i rosnące ceny energii utrudniają wdrażanie inwestycji i technologii. Był to temat konferencji prasowej Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) pt. „Dekarbonizacja kluczem do przyszłości branży cementowej i budownictwa neutralnego emisyjnie”. Producenci nie chcą być bierni pomimo pojawiających się trudności jak inflacja czy utrudniony dostęp do surowców.

Polski sektor cementowy jest jednym z największych Europie i może się pochwalić pierwszymi sukcesami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dotychczas zmniejszył emisje CO2 o 30% w porównaniu do poziomów z 1990 r. Krzysztof Kieres, przewodniczący SPC, zauważył, że cement to drugi materiał po wodzie stosowany przez cywilizację do jej rozwoju, w szczególności do budownictwa.

-Ubiegły rok był krytycznym momentem ze względu na brak węgla, gdyż bez niego nie można uzyskać odpowiedniej temperatury w piecach. Sprzedaż cementu jest dosyć wysoka i utrzymuje się na poziomie ponad 18 mln ton w skali roku. W 2024 r. przewidywane jest spadek sprzedaży o ok. 4 % – wskazał.

Zauważył, że do ubiegłego roku w sposób niekontrolowany wpływał tani cement z Białorusi, co zaburzało zdrową konkurencję na polskim rynku. Białoruś nie ponosi kosztów polityki klimatycznej, dlatego branża cementowa jest zwolennikiem prowadzenie międzynarodowego podatku CBAM.

Źródło: SPC

Dariusz Gawlak, wiceprzewodniczący SPC, wskazał, że 2022 r. był pełen niepokojów i obaw, wynikających z kryzysu gospodarczego. Wzrosły przede wszystkim ceny energii elektrycznej.

-Jestesmy przemysłem energochłonnym. Zużywamy ok. 100 kWh na tonę cementu. Bez taniej energii i dostępu do niej nie będzie cementu. Cena energii stanowi już ponad 30 proc. kosztów produkcji. Wzrost kosztów i inflacja w dalszym ciągu się utrzymuje – wyjaśnił.

Dla przemysłu cementowego problemem okazały się niedobory węgla. Rocznie branża zużywa ok. 560 tys. ton węgla kamiennego.

Branża liczy na materiały z recyklingu

Andrzej Reclik powiedział, że cele europejskich producentów cementu to wykorzystanie paliw alternatywnych na poziomie 60%. W Polsce w tej chwili przemysł zużywa 80 proc. paliw alternatywnych, i jest to efekt działań podjętych 20 lat temu. Branża planuje zaangażować się w produkcję betonu z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu.

Zaapelował do rządzących, aby wspierać inwestycje oparte o technologie zeroemisyjne, ale dałaby wiarygodnie też ocenić ślad węglowy realizowanych inwestycji. Nie jest znany np. ślad węglowy powstałego wiaduktu w Polsce.

Produceni cementu popierają apele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej, w szczególni dostępu do zielonej energii. Przemysł cementowy rocznie zużywa ok. 2 TWh energii rocznie. OZE jest też rynkiem zbytu dla branży cementowej. 1 turbina wymaga ok. 500 metrów sześciennych betonu.

Xavier Guesnu, prezes zarządu Lafarge w Polsce, powiedział, że neutralność klimatyczna wymaga nowych technologii. CCS/U to kierunek do dekarbonizacji branży, a pierwsze z nich powstaną w Cementowni Kujawy i Górażdze. Centrum Energetyki AGH w Krakowie zrealizowało już studium wykonalności zintegrowanego układu CCS dla sektora cementowego w Polsce.

Bariery rozwoju CCS/U

Xavier Guesnu wskazał na kilka głównych barier rozwoju CCS w Polsce. Jest to brak przede wszystkim strategii CCS. Obecnie firma pracuje z rządem w zakresie opracowania takiego dokumentu.

Źródło: SPC

Zostaw komentarz