Polsko-amerykańska współpraca na rzecz rozwoju energetyki jądrowej

atom Foto: TonyV3112 / Shutterstock
Foto: TonyV3112 / Shutterstock

O przyszłości polskiej energetyki jądrowej, potencjale nowo otwartego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych, a także dalszej współpracy Polski i USA w obszarze energii rozmawiali wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz dr Michael Goff – Główny Zastępca Asystenta Sekretarza ds. Energii Nuklearnej w Departamencie Energii USA, jeden z dwóch najważniejszych amerykańskich urzędników ds. energii nuklearnej. Dwustronne spotkanie odbyło się podczas uroczystego otwarcia wspomnianego Centrum, 3 kwietnia 2024 r. w murach Politechniki Warszawskiej.

W trakcie spotkania delegacje dyskutowały m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej oraz o jej wpływie na bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Omówiono także rolę USA w procesie budowania kompetencji i zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej w Polsce.

-Polska konsekwentnie postrzega inwestycje w cywilną energetykę jądrową jako wybór prawdziwie strategiczny, mający szerokie implikacje dla bezpieczeństwa geopolitycznego i energetycznego Polski i szerzej Europy Środkowo-Wschodniej, tj. suwerenności energetycznej i niezależności dostaw, a także dekarbonizacji i wzrostu gospodarczego oraz przystępnych cen energii – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

W ramach Programu polskiej energetyki jądrowej pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000, zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Źródło: MKiŚ