15 maja 2024 r. w sali Rady Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej zgromadzili się przedstawiciele uczelni oraz firmy PORR SA. Efektem spotkania było podpisanie umowy o współpracy.
– Umowa, którą podpisujemy jest kolejną z umów podpisywanych przez naszą uczelnię z wiodącymi partnerami przemysłowymi, do których należy również spółka akcyjna PORR. To firma obecna na rynku europejskim, która ma za sobą dużo inwestycji drogowych, budowlanych w regionie, ale i realizuje kontrakty ogólnopolskie. Doświadczenie naszego Partnera przełoży się z pewnością na korzyści w postaci właściwego przygotowania naszych studentów do pracy zawodowej – mówił dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej, który złożył swój podpis na dokumencie o współpracy wraz z Marcinem Ardzińskińskim, pełnomocnikiem Zarządu PORR SA, absolwentem kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku reprezentowali: prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, Dziekan Wydziału, dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, pracownicy wydziału, a także prof. dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk, Dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej, który był promotorem naszego byłego studenta, p. Marcina Ardzińskiego. Koordynatorem umowy ze strony PB był dr inż. Marek Motylewicz. W wydarzeniu wzięli także udział pracownicy firmy partnerskiej.
– Naszym celem jest działanie w obszarze kształcenia, a więc organizowanie staży, praktyk studenckich, wizyt studyjnych, czy też wspieranie studentów w realizacji swoich działań w kołach naukowych. W naszą współpracę wpisane jest także inicjowanie prac badawczych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki, który opracowuje innowacyjne rozwiązania w obszarze nawierzchni drogowych oraz prowadzi zaawansowane badania nad materiałami budowlanymi – omawiał zasady współpracy uczelni z grupą budowlaną PORR – dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB.
A jak na sformalizowanie dotychczasowych działań z nami zapatruje się firma, która wdraża inteligentne technologie budownictwa i realizuje swoją misję w oparciu o hasło „Nie chcemy być jedną z największych firm budowlanych w Europie, chcemy być jedną z najlepszych”?
– Współpraca z jednostkami uczelnianymi jest dla nas o tyle istotna, że w pewien sposób wychowujemy, a potem – pozyskujemy, potencjalnych pracowników dla nas, którzy są już wyszkoleni w kierunku, który nas najbardziej interesuje – przekonuje Marcin Ardzińskiński, który zdradza, że nową gałęzią w działalności jego firmy jest BIM. „BIM, czyli nowoczesne technologie, komputerowe wspomaganie realizacji budowalnych, to kierunek, w którym chcemy iść, ponieważ uważamy, że to przyszłość – dodaje pełnomocnik Zarządu.
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej realizuje program studiów dostosowanych do wymagań rynku pracy oraz świata technologii, dlatego w jego ofercie edukacyjnej znajdziemy również BIM (modelowanie i zarządzanie informacją o budynku). Wykładowcą tego kierunku studiów II stopnia jest Artur Krygier pracujący na co dzień w PORR SA. 15 maja poprowadził warsztaty BIM dla 15 studentów Wydziału, korzystając ze specjalistycznego oprogramowania Rhino/Grasshopper oraz BIMVision.
Świat nauki i biznesu łączy chęć rozwijania kompetencji kadry inżynierskiej, ale i innowacji. Osiągnięcia naszych naukowców w opracowywaniu ekologicznych nawierzchni drogowych pozwolą zredukować ślad węglowy, a to z kolei jest oczkiem w głowie wielu firm, w tym również naszego partnera.
– Liczę, że ta współpraca będzie się zacieśniała, przynosząc obopólne korzyści. Chętnie korzystamy ze studentów, a potem z absolwentów Politechniki Białostockiej, która przez wielu bywa określaną szlifiernią polskich drogowców – podsumował spotkanie nasz absolwent.
Źródło: Politechnika Białostocka