Ile i jakie mikroorganizmy występują na powierzchni ekranów dotykowych paczkomatów?

Projekt SKN MikroGRAM, fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Projekt SKN MikroGRAM, fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Paczkomaty stały się jedną z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków metod dostawy.
Z automatów paczkowych korzystamy często pozostawiając na nich bakterie, grzyby i wirusy pochodzące z naszej skóry czy dróg oddechowych. W niektórych przypadkach mogą to być także drobnoustroje potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka. Ile i jakie mikroorganizmy występują na powierzchni ekranów dotykowych i przycisków tych urządzeń? Takie badanie przeprowadzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego mikroGRAM działającego przy Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Ich projekt „Automaty paczkowe jako źródło drobnoustrojów w przestrzeni publicznej” znalazł się wśród laureatów IV edycji Konkursu Lublin Akademicki.

Badania zostały przeprowadzone przez interdyscyplinarny zespół studentów kierunków: farmacja, analityka medyczna, biomedycyna i kierunku lekarskiego pod opieką dr inż. Sylwii Andrzejczuk, dr Martyny Kasela, dr Agnieszki Gregorczyk oraz dr Anny Biernasiuk w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W ramach badania udało im się przebadać pod kątem zanieczyszczenia mikrobiologicznego aż 64 automaty z 16 dzielnic Lublina. Pobrano z nich wymazy oraz odciski z wykorzystaniem specjalnych pożywek mikrobiologicznych, które następnie zostały przetransportowane do laboratorium. Jakie wyniki otrzymali?

Szczegółowe wyniki badań opublikowano na stronie internetowej.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie